300 milionů pro lázně

Mladá fronta DNES | 29.3.2011

Městské lázně, které léta chátraly, se dočkají opravy. Peníze na ni pošle Evropská unie. Do novorenesanční budovy se po rekonstrukci za 320 milionů korun přestěhuje Oblastní galerie.

Přišly peníze, chátrající lázně jsou zachráněny. Za více než 325 milionů tu vzniknou prostory pro Oblastní galerii.
Z Evropy připutovalo aktuálně 325,5milionu korun a stavební práce by měly začít už brzy. „Rekonstrukce začne 1. srpna. Přeměna na galerii by měla být hotová v prosinci roku 2013,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, která finanční injekce schválila.
Z chátrající budovy se má stát chlouba stotisícového města. Galerie tu nebude pouhým strohým výstavním prostorem, ale veřejným místem. „V nové galerii bude hned několik prostor na pořádání stálých a krátkodobých výstav. Vznikne provozní zázemí galerie, jako je pokladna, informační stánek, kavárna, knihkupectví, toalety, dětský koutek nebo fotoateliér,“ představil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček. Místo pro galerii je ideální. „Dnešní galerie je trochu zastrčená a z toho plyne menší zájem o ni,“ dodal ředitel.
Galerie však stěhování do nových prostor potřebuje. Současné sídlo umění není v nejlepším stavu. „Potřebujeme opravit střechu, hnijí nám tu trámy, máme problémy s vlhkostí. Nejde to ovšem řešit jednotlivými opravami, ale celkovou rekonstrukcí. Přemístění do lázní vítáme,“ doplnil Randáček. Podle něj je také budova lázní nejvýhodnější i co se týče prostoru. Galerie nemůže nakupovat nové exponáty a třeba větší obrazy se sem špatně přesouvají. „Tak jak je rekonstrukce naplánovaná, mi vyhovuje,“ uzavřel Randáček. Rekonstrukci připravili architekti z libereckého ateliéru SIAL. „V první rovině náš tým řešil to, aby se do budovy znovu vrátili lidé, aby začala žít. V té druhé jde o rekonstrukci lázní, při níž musíme dodržet zásady památkové péče a současně prostor uzpůsobit novým potřebám. Podstatná je pro nás právě symbióza starého s novým,“ uvedl již před časem hlavní architekt projektu Jiří Buček.
Při rekonstrukci se musí zachovat i historická fasáda. Vzniknou repliky a repase původních oken a dveří.
Město zatím tají, která firma vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci historické budovy. Zdá se však, že ušetří. Firmy nabídly nižší částky, než jsou evropské dotace. „Podle mých informací se uspoří asi deset milionů korun,“ informoval Michael Vereščák, vedoucí koordinátor dotací EU z libereckého magistrátu. Čísla jsou však spojena i se stavbou nového plaveckého bazénu, na niž rovněž město dostalo dotace. V původních plánech se počítalo i s částkou 360 milionů.
S vizí přebudovat lázně na moderní galerii přišlo už minulé vedení města. Současný primátor si však myslí, že rekonstrukce může být levnější. „Vítěze výběrových řízení na obě stavby jsme vybrali hlavně proto, že nám nic jiného nezbývalo. Koaliční partneři tvrdili, že by nám peníze z EU mohly propadnout,“ zmínil nedávno Jan Korytář.