Banka půjčí Liberci 75 mil. Kč na lázně i bez ručení

Zpravodajství ČTK | 20.2.2013

Liberec 20. února (ČTK) - Equa bank půjčí zadluženému Liberci 75 milionů korun i bez ručení Tipsport arenou. Peníze použije radnice na přestavbu historických lázní na galerii. Novinářům to dnes řekl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Osud dalších evropských projektů, včetně výstavby pavilonu leknínů v Botanické zahradě, je závislý na souhlasu ministerstva financí. Bez něj nemůže dát město arenu, jež se stavěla se státní dotací, do zástavy.

Liberec se s bankou na půjčce domluvil už loni na podzim. Podle Šolce ale stále nemají souhlas ministerstva. Rekonstrukce lázní za 360 milionů se však blíží k závěru a peníze radnice nutně potřebuje na zaplacení faktur. "S bankou se nám podařilo domluvit, že nám půjčí polovinu ze 150 milionů bez zajištění už teď. Dohodu musí ještě schválit zastupitelstvo," uvedl Šolc.

Výstavba lázní by se sice měla z 85 procent zaplatit z evropské dotace, město ale na peníze zatím marně čeká a stavbu musí platit ze svého. Podle dvou posudků Regionální rady regionu Severovýchod je totiž rekonstrukce údajně předražená o 50 až o 70 milionů. Na základě třetího posudku se rozhodne o případném krácení dotace. Konečný verdikt by rada měla vydat na přelomu února a března.

Druhou polovinu půjčky od Equa bank chce Liberec použít na předfinancování evropských projektů v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM 3). Podle náměstka primátorky Lukáše Martina (ČSSD) jde o projekty za zhruba 110 milionů korun. Letos nebo příští rok chce radnice postavit pavilon leknínů v Botanické zahradě, rozšířit možnosti sportování a rekreačních aktivit v areálu ve Vesci i opravit skatepark u základní školy v Barvířské ulici. Počítá se také s rekonstrukcí tělocvičny u ZŠ Míru, která je v havarijním stavu. Pokud dá ministerstvo souhlas se zástavou areny, už letos by se měly opravit i chátrající školní hřiště na Aloisině Výšině a ve Františkově.