Bílá věž dostala velkolepý dárek ke svým prvním narozeninám po svém znovuzrození. Získala ocenění Grand Prix architektů 2016

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Hradec Králové – První výročí zanedlouho oslaví „nová“ Bílá věž v Hradci Králové, která prošla rozsáhlou a náročnou rekonstrukcí, na níž přispěla také dotace z ROP Severovýchod. A první dárek je vysloveně velkolepý. Dominanta města získala ocenění Grand Prix architektů 2016.

Díky rekonstrukci má oblíbená památka nejen nový plášť, ale především vnitřní prostory věže doznaly obrovských změn. Nyní se v ní zcela přirozeně snoubí historie s moderními audiovizuálními prvky. Právě tato harmonie byla jedním z důvodů, proč se porota rozhodla cenu poslat do Hradce Králové. Bílé věž tak uspěla v konkurenci zhruba padesátky staveb. A není to poslední snaha oslnit odbornou porotu. Dominanta v centru města se přihlásila do nově vzniklé soutěže Česká cena za architekturu. Tady už bude útok na první příčku mnohem těžší. Přihlášeno je bezmála 500 architektonických děl. Úspěch však rozhodně není nereálným. Což kromě vítězství v Grand Prix architektů potvrzuje také zvýšený zájem o tuto hradeckou památku.

Přesně 23. května 2015 došlo ke slavnostnímu znovuodemčení a předání klíče od Bílé věže v Hradci Králové. Od toho okamžiku si už cestu na ochoz 72 metrů vysoké věže v centru města našlo bezmála 46 tisíc návštěvníků. „K 30. dubnu 2016 na ochoz Bílé věže vystoupalo celkem 44 388 návštěvníků, z nichž bylo 8 481 dětí. Přišlo k nám i 5 361 cizinců,“ prozradil Miroslav Franc, jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která má památku ve své správě. Kromě tradiční prohlídky si mohou návštěvníci vybrat také ze speciálních programů. Mezi ty oblíbené patří svítání na Bílé věži anebo zvonění na zvon Augustin, který je třetím největším zvonem v republice.

Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stal skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

 

Co je cena Grand Prix architektů:

Grand Prix architektů - takzvaná Národní cena za architekturu je soutěžní přehlídka architektonických prací dokončených v uplynulém roce, pořádaná Obcí architektů. Letošní ročník byl již 23. v pořadí. V porotě každoročně zasedají vyhlášení odborníci často s mezinárodním věhlasem.

 

Více o návštěvnosti této památky najdete zde.