Bílá věž má k titulu Stavby roku 2015 zase o krůček blíž. Už je v semifinále

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Hradec Králové – Na začátku jich bylo 72. Odborná porota však do druhého kola 23. ročníku prestižní soutěže Stavba roku 2015 poslala jen 30 nejlepších. Mezi přihlášenými stavbami, které prošly tvrdým sítem, je také rekonstrukce Bílé věže, na kterou získalo město více než 31 milionů korun z ROP Severovýchod.

Nyní bude odbornou porotu čekat ještě jedno nepříjemné rozhodování. Do finálového kola, z něhož vzejde pětice vítězů, může posunout pouze polovinu semifinalistů. Blíže k  titulu se tak dostane jen 15 staveb, které vznikly v období mezi 1. červnem 2014 a 31. květnem 2015. Nominace finalistů se uskuteční 10. září v sídle Nadace ABF. Vítězové pak budou oznámeni na slavnostním večeru 13. října, který se bude konat v historických prostorách Betlémské kaple v Praze.

Šanci zazářit a odnést si cenný titul má také nově zrekonstruovaná Bílá věž v Hradci Králové. Projekt na její obnovu se rodil dlouhé roky. Nakonec se podařilo skloubit představu architekta Jaromíra Chmelíka s vizí magistrátu i požadavky památkářů. Byť na první pohled nemusí být změna tolik patrná, při příchodu k dominantě města je jasné, jak moc se historický skvost města proměnil. Radikální, ale přitom velmi citlivým, je především zásah v interiéru věže. Na začátku rekonstrukce byla vybourána velká část vnitřních prostor, aby mohlo dojít ke skloubené historie s moderními technologiemi.

Více o rekonstrukci najdete v rozhovoru s architektem Jaromírem Chmelíkem zde.

Soutěž Stavba roku, která je organizovaná Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství, vznikla v roce 1992 a je nejprestižnější soutěží na poli české architektury.