Bílá věž na titul Stavby roku nedosáhla. Odborníci ji však s prázdnou „odejít“ nenechali. Proměna si vysloužila jedno ze speciálních ocenění

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Hradec Králové – Na ten nejvyšší stupínek sice nově zrekonstruované dominanta Hradce Králové nedosáhla, přesto ale ze slavnostního předávání ocenění, které se konalo v úterý 13. října večer v pražské Betlémské kapli, zástupci města s prázdnou nepřijeli. Náročná avšak velmi povedená rekonstrukce Bílé věže si odnesla jedno ze speciálních ocenění. Svým pojetím a provedením uchvátila Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

„Nevybírali jsme žádnou velkou stavbu, ale naopak menší. O to je však zajímavější a cennější po stránce architektonické, statické i historické,“ uvedl během úterního galavečeru předseda komory Pavel Křeček, který cenu zástupcům města a dalším osobám, jež se na realizaci podílely, předal. Bílá věž je nejvyšší stavbou historického jádra Hradce Králové a tvoří významný orientační bod. Spolu s chrámem svatého Ducha, kaplí svatého Klimenta a bývalou radnicí uzavírá západní frontu. Cenu udělili členové komory za vynikající řešení konstrukčních a statických problémů rekonstrukce.

„Stavba je historickou navenek, avšak uvnitř má nádhernou moderní konstrukci. Navíc, aby všichni ti, kteří se chystají vystoupat na ochoz věže, věděli, co je čeká, je uvnitř umístěn velice zajímavý skleněný model věže, na kterém se mohou lidé přesvědčit, jak důmyslná tato stavba je,“ doplnila předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

Na rekonstrukci Bílé věže získalo město dotaci více než 31 milionů korun z ROP Severovýchod. Dominanta Hradce Králové sice na první pohled může někomu připadat téměř beze změny, stačí se však lépe podívat a zavítat do útrob této významné památky. Změny jsou obrovské. „Bude to úplně jiný pocit,“ sliboval ještě před otevřením architekt Jaromír Chmelík, který na proměně Bílé věže pracoval. Kdo už stihl vystoupat na ochoz, z něhož se naskytne úchvatný pohled na celé město a okolí, dá mu zapravdu. Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stane skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

 

Titul Stavba roku 2015 si nakonec odnesla tato pětice: Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina tamtéž. 

 

Záznam ze slavnostního předávání cen můžete zhlédnout zde.