Bílé věži zbývá k titulu Stavba roku 2015 už jen krok. Porotci ji vybrali mezi 15 finalistů

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Hradec Králové – Už jen kousek od vysněného titulu Stavba roku 2015 je zrekonstruovaná dominanta Hradce Králové Bílá věž. Na proměnu, která přišla na desítky milionů korun, získalo město také dotaci z ROP Severovýchod. Nyní se tato stavba dostala mezi 15 vybraných finalistů letošního ročníku soutěže. Konkurence přitom byla obrovská. Porotci se museli vypořádat s 72 přihláškami, což je rekordní počet.

Z patnácti finalistů teď odborníci vyberou pětici, která se bude moci pyšnit oceněním Stavba roku 2015. Na finální rozhodnutí má porota zhruba měsíc, jelikož výsledky budou vyhlášeny 13. října v Betlémské kapli. Do soutěže Hradec Králové přihlásil tři svoje stavby, do finále prošla Bílá věž.

Dominanta Hradce Králové sice na první pohled může někomu připadat téměř beze změny, stačí se však lépe podívat a zavítat do útrob této významné památky. Změny jsou obrovské. „Bude to úplně jiný pocit,“ sliboval ještě před otevřením architekt Jaromír Chmelík, který na proměně Bílé věže pracoval. Kdo už stihl vystoupat na ochoz, z něhož se naskytne úchvatný pohled na celé město a okolí, dá mu zapravdu. Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stane skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

Odstartováno bylo také hlasování veřejnosti, kde po prvním dni je Bílá věž na prvním místě. Svůj hlas jí můžete dát zde.