Bílá věž už znovu láká turisty. Novinek skrývá víc než dost

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Hradec Králové – Pohled z Bílé věže na město pod ní je znovu tím nejkrásnějším, který si mohou lidé vychutnat. Po náročné rekonstrukci, která dominantu Hradce na více než rok a půl uzavřela, se její vstup znovu otevřel. Symbolicky jej odemkl v sobotu 23. května v pravé poledne primátor města Zdeněk Fink. V tu samou dobu se rozezněl také zvon Augustin. K obnově, o níž se poprvé začalo mluvit již před více než sedmi lety, přispěla také dotace z ROP Severovýchod.

Bílá věž prošla náročnou obnovou zvenku i zevnitř. Přestože její plášť není bílý, jak by mohl někdo dle názvu předpokládat, očištění a jeho úprava je patrná na první pohled. Mnohem větší změny se však skrývají uvnitř. „Dalo by se říci, že vnitřní prostory věže byly zcela vybourány a v okamžiku, kdy jsme stáli v podlaží, kde je umístěn zvon Augustin, jsme se dívali nahoru i dolů prázdným tubusem,“ shodli se stavbyvedoucí Jan Souček a architekt Jaromír Chmelík.

Během rekonstrukce tak došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. „Celá obnova Bílé věže má pro mě dva rozměry. Tím prvním je dokonalé zrestaurování toho, co bylo zachováno a tím druhým je doplnění o zcela nové prvky, které přicházejí s moderní dobou. Není to žádný historismus a zároveň to není stavba, která by sem nezapadala. Osobně jsem této přeměně od počátku věřil, a to i přesto, že tu byla celá řada pochybovačů,“ poznamenal Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. „Zatím máme k projekci připraveny tři prohlídkové programy. O věži, historii města a zážitkový program. Postupně budou přibývat další, aby návštěvníci při dalších prohlídkách viděli něco jiného," řekl při slavnostním otevření Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která bude zajišťovat provoz věže.

Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí, schodiště se stalo mnohem bezpečnějším a praktičtějším a počet schodů, které je potřeba zdolat, se také změnil. Z původních 233 se snížil na 226. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stane skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Tvoří ho 800 kusů křišťálového skla, měří 3,5 metrů, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejích základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

Více si můžete přečíst zde v rozhovoru s architektem Jaromírem Chmelíkem anebo zde na stránkách magistrátu.

Fotogalerii najdete zde.