Je tou nejstarší zoologickou zahradou v zemi. Teď patří ZOO v Liberci mezi extratřídu

Slavnostní otevření Centra aktivního odpočinku - Lidové s... Liberec – Moderní, bezbariérový a k tomu ještě lépe umístěný. Řeč je o novém vstupu do liberecké zoologické zahrady, který vznikl jako součást projektu nazvaného Centrum aktivního odpočinku – Lidové sady a začal sloužit návštěvníkům. Díky dotaci z ROP Severovýchod ve výši 79,5 milionů korun byly postaveny hned dvě moderní budovy. Kromě té, jež je novým vstupem do zoo, je to i zbrusu nová stavba, která nahradila původní administrativní budovu. Nyní tady vzniklo také zázemí pro vzdělávání, kdy se návštěvníci mohou těšit na ukázku líhně ptactva, expozice hmyzu, hlodavců nebo přípravu krmiva. Slavnostního otevření se zúčastnili hosté z řad města, kraje či ministerstva životního prostředí.

Centrum aktivního odpočinku, na které putovaly i evropské peníze, přitom mělo už několikrát namále. Při svém projevu to připomněl i ředitel ZOO Liberec David Nejedlo. „Během té dlouhé doby, kdy jsme začali o tomto smělém díle hovořit a plánovat jej, byl projekt několikrát ohrožen. Naštěstí se vždy jednalo jen o dočasnou záležitost a nyní můžeme s hrdostí centrum otevřít,“ zmínil ředitel. Obdobně se k peripetiím vyjádřila i primátorka Liberce Martina Rosenbergová. „Projekt posunul libereckou zoo mezi extraligu zoologických zahrad. Zoologická zahrada je městskou příspěvkovou organizací, mnoho let zde město neinvestovalo ani korunu. Centrem aktivního odpočinku jí a jejím návštěvníkům nyní náš dluh splácíme,“ dodala.

Tímto krokem byl podle ředitele zahrady učiněn velký krok k postupné modernizaci zoologické zahrady, která je tou nejstarší v České republice. Její počátek se datuje k 9. září 1919. Tehdy už přestal být malý zookoutek z roku 1904 založený členy ornitologického spolku jen malým potěšením pro pár návštěvníků. Až do roku 1931, kdy vznikla pražská zoologická zahrada, byla jedinou zoo v tehdejším Československu.

 

Více informací o slavnostním otevření najdete zde.