Byla vyhlášená, teď však končí

Mladá fronta DNES | 14.7.2010

Obnova barokního areálu v Kuksu za stovky milionů korun z evropských fondů bude zřejmě znamenat konec oblíbené restaurace U Prďoly

KUKS Restauraci U Prďoly, svéráznou hospůdku pod schodištěm s Neptuny na levém břehu Labe naproti hospitáluu, čeká rekonstrukce. Ta zřejmě zásadně změní charakter oblíbené hospůdky.
Kukský starosta Jiří Beran uvádí, že obec potřebuje trochu jiné občerstvovací zařízení.
„Budova hostince dnes patří obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks, proto to už přestala být obecní hospoda. Projekt přemění budovu, v níž je sál i další prostory, na multifunkční zařízení, informační středisko a přednáškový sál. Součástí tedy nebude obecní hospoda, ale určitě se tam zachová jednoduché občerstvení,“ říká starosta Kuksu.
Z dnešního podniku se stane zázemí pro činnost v sále. „My jako obec ani netvrdíme, že by v Kuksu musela zůstat obecní hospoda. Jsme docela atraktivní obec a jsou tu tři další restaurační zařízení,“ uvádí starosta, ale připouští, že dnešní restaurace U Prďoly je vyhlášená: „Už od 70. let si v ní pan Vohradník drží svou úroveň. Pro někoho možná bohudík, pro někoho možná bohužel.“

Jen do konce roku. Pak končí

Starosta by si ale na místě dnešní hospody představil raději lepší restaurační zařízení, které by odpovídalo požadavkům návštěvníků různých informačních nebo vzdělávacích akcí, jež společnost Revitalizace Kuks v rekonstruované budově plánuje: „Aby si tam člověk mohl dát kafe nebo minerálku. Určitě to nemůže fungovat jako klasická hospoda, a to minimálně po dobu pěti let, kdy je třeba v případě získání dotace z evropských peněz garantovat dodržení podmínek projektu.“ Starosta není proti tomu, aby se Jaroslav Vohradník výběrového řízení na budoucího nájemce zúčastnil, avšak dodal, že se bude muset řídit požadavky projektu a společnosti. „Dnešní nájemce nemá moc snahu spolupracovat. Obec naproti tomu už investovala do rekonstrukce střechy, sálu a sociálních zařízení v restauraci,“ upozorňuje Beran.
Nájemce Jaroslav Vohradník však uvedl, že nechce do výběrového řízení jít a že na konci roku končí. „Myslím, že už je stejně rozhodnuto a že bych hospodu stejně nezískal. A pokud obec vyhlašuje, kolik tady investovala, tak to je její hospoda a hlavně už má investice dvakrát zpátky,“ uvádí a dodává, že netušil, že obecní úřad chce hospodu zrušit a přeměnit ji na jakési občerstvení. „S tím nic neudělám. Je to jen mezi obcí a tou společností. Já budu hospodu provozovat do konce roku a tím to zvadne. Nechce se mi ani zakládat nějakou novou,“ říká nájemce, který se do výběrového řízení zřejmě nepřihlásí také proto, že součástí podmínek má být, že nový nájemce vybaví restaurační zařízení sám.
Starosta Kuksu připouští, že společnost na rekonstrukci hostince a domu ještě nemá peníze. „Peníze jsou jisté na obnovu Kuksu. Obnova bývalé lázeňské části na druhém břehu Labe je zatím jen projekt, s nímž usilujeme o peníze z regionálního operačního programu. Máme však předjednaných asi osmdesát až sto milionů a na ty musíme připravit projekty,“ říká starosta.

Skepse k novým projektům

Mezi obyvateli obce panuje k projektům trochu skepse. „Zatím totiž nejsou viditelné. Tady se už hodně slibovalo a bylo tady hodně mecenášů, dokonce jsme za jednoho podnikatele i ručili, ale nedopadlo to dobře. Pořád se psaly články, jak je Kuks zachráněn, a skutek utek. Takže dokud lidi neuvidí ty peníze nebo nějaký hotový projekt, budou skeptičtí,“ míní starosta. Proto doufá v avizovanou první rekonstrukci silnice z projektu obnovy. „ První peníze z unie už jsme však dostali na bezdrátový rozhlas, který jsme zavedli v rámci sdružení obcí,“ uvádí Jiří Beran.
Někteří odborníci na památky by raději viděli téci peníze z Evropské unie do jiných míst, než je Kuks. Namítají, že hospitál nepotřebuje dotace, protože láká v sezoně spousty lidí. Podle nich potřebují tyto peníze naopak památky, které jsou pozapomenuté a které by podobné projekty oživily.
Starosta Jiří Beran připouští, že návštěvnost Kuksu je velká. „A ta bude konstantní. I památky na Kuksu mají hodně za sebou a některé jsou v havarijním stavu. Aby vydržely, musí se do nich investovat. Doteď měli památkáři asi milion na investice do oprav,“ říká Jiří Beran a doufá, že pokud se projekt Revitalizace Kuksu vydaří, budou tu jednou mít turisté vše, co potřebují. „Aby vyšli z hospitálu a řekli: Je tady krásně, já si tady ještě zaplatím noc. A dostane balíček se zájezdem do zoo nebo Babiččina údolí, a tak tu zůstane i třetí a čtvrtý den. To je naše přání,“ říká Beran.

***

FAKTA

„The best hospoda široko daleko“

Přestože obecní úřad by rád viděl z restaurace U Prďoly důstojné občerstvení či restaurační zařízení, mnozí návštěvníci Kuksu do ní chodí rádi kvůli její současné podobě, která jako by ustrnula někde v 70. nebo 80. letech minulého století. To je znát i na názorech v internetové diskusi: „Ať žije Prďola! Největší týpeček, co kdy svět viděl! The best hospoda široko daleko... A ty obrázky na tý zdi...to je prostě čistý nefalšovaný český umění.“ „Přeju panu hostinskému hodně štěstí a sil do dalších let, protože hospůdka je opravdu moc fajn.“ „Nejlepší hospoda na světě.“ „Teď koluje drb, že bude nábor na nového hostinského. To by byla škoda.“ „Kdyby ve sluneční soustavě kdy měla zůstat jediná hospoda, přimlouvám se za tuhle. Od pana vrchního až po nejlepší tatarák ve střední Evropě, 100% originál. Kdo tam ještě nebyl, alou do Kuksu!“ „Kdo tu ještě nebyl, nepochopí... To se musí vidět, je to tu supér!“