České karosářství má své muzeum. Kde jinde než ve Vysokém Mýtě

Slavnostní otevření Muzea českého karosářství ve Vy Vysoké Mýto – Mohutné dřevěné dveře zůstávaly stále zavřené, avšak už v tu chvíli se před nimi tísnil dav lidí. Sobotní slavnostní otevření Muzea českého karosářství ve Vysokém Mýtě si nenechaly ujít stovky, ne-li tisíce zvědavců. K rekonstrukci budovy bývalého soudu a vězení a jeho proměně v jedinečné muzeum vzdávající poctu Josefu Sodomkovi a jeho karosářské firmě dopomohla také dotace z ROP Severovýchod ve výši více než 37 milionů korun.

„Věřím, že tímto krokem se splnil sen všech obyvatel Vysokého Mýta. Automobily k Vysokému Mýtu patří a přejeme si, aby tomu bylo i v budoucnosti,“ uvedl v úvodním projevu starosta města Miloslav Soušek. Kromě něj se otevření muzea zúčastnila také řada vzácných hostů, mezi nimi nechyběl ani vnuk Josefa Sodomky mladšího Petr Dvořák.

Milovníci aut najdou v muzeu skvosty českého automobilového průmyslu především z dvacátých a třicátých let minulého století. K vidění je tak například Pragovka, Tatra 57 nebo Škoda 440 s unikátní laminátovou karosérií. Opravdovým skvostem a podle vedoucího muzea Petra Kováře zřejmě i nejcennějším kouskem je Tatra 600 Tatraplán. Tento kabriolet se Sodomkovou karoserií, vyrobený v roce 1949, měl velký úspěch a plánovala se jeho sériová výroba, avšak nakonec vedení státu rozhodlo, že jej daruje Stalinovi. 

Vedle novějších kousků jsou v expozici k vidění také saně anebo kočár. Ty ještě dělal Josef Sodomka starší. Unikátním kouskem je také řez vozem, kdy mohou návštěvníci obdivovat skvělou práci českých karosářů do posledního detailu. Tento model je také jediným ve vlastnictví města, zbylé exponáty jsou zapůjčené. „Dlouhé roky se tady o tomto muzeu mluvilo, teď je konečně na světě. Mám z toho jako místní patriot radost a musím říct, že to vypadá skvěle. Možná bych uvítal víc exponátů, ale kdo ví, co bude časem,“ smál se při otevření Petr Nováček, jeden z návštěvníků.

V další části muzea, která vznikla z bývalého vězení a zůstal tak zachován vzhled cel, najdou návštěvníci informace o karosářských firmám, typech karosérií, designu, lakování, čalounění, současnosti Iveka a také o historii firmy Carrosserii Sodomka. Součástí budovy je také městská galerie a informační centrum.