Českolipsko

Archeologické muzeum

__atlava1889.jpgV České Lípě na vás čekají hned dvě zajímavá muzea. První je středověká šatlava, dnes archeologické muzeum. Ještě během první republiky by odskud lidé prchali co nejdál, vždyť za těmito zdmi se nacházelo městské vězení. Dnes však přicházejí za zábavou a poučením. Prohlédnout si zde můžete nálezy z jeskyní od pravěku až po 2. světovou válku, ty pocházejí hlavně ze severu a severovýchodu Čech. Další část výstavy představuje dějiny středověké a raně novověké České Lípy a zdejšího hrnčířského výrobního centra, to po celý středověk zásobovalo keramikou širokou oblast severních Čech.
Téměř hodinovou exkurzi završuje prohlídka vězeňského koutu. Hrdelní právo v České Lípě se uplatňovalo již od 14. století a mučení bylo součástí výslechů až do roku 1776. Dnes po něm zůstaly některé mučicí nástroje a katovský meč /foto zde/.  

   textil1863.jpg

Textilní muzeum

Uvítá vás i Centrum textilního tisku, bývalé hospodářské stavení vodního hradu Lipý. Pro návštěvníky je připravena zážitková expozice, kde si mimo jiné můžete vyzkoušet zdobení textilu historickými i moderními technikami. Zajímavým suvenýrem bude oblečení potištěné vlastní rukou /foto zde/.