Cestu do pravěku zažijí o víkendu návštěvníci Archeoparku ve Všestarech

Královéhradecký kraj – Je to místo, kde se čas počítá jinak. Místo, kde se návštěvník během jediného okamžiku ocitne v pravěku. O nadcházejícím víkendu se navíc v prostorách Archeoparku ve Všestarech uskuteční jedinečná akce, kdy si všichni příchozí budou moci vyzkoušet činnosti a ochutnat pokrmy, které kdysi naši předci jedli. Doba bronzová bude další zastávkou během Dnů živé architektury, jež se zde během roku konají. To vše se může uskutečnit také díky dotaci z ROP Severovýchod, který na výstavbu archeoparku přispěl částkou více než 38 milionů korun. 

Každý, kdo v sobotu a v neděli do areálu ve Všestarech nedaleko Hradce Králové zavítá, se bude moci podívat, jak se vyráběly kamenné formy a formy na ztracený vosk, co bylo zapotřebí k lití bronzu a jak se vypalovala keramika. To však není vše. Připravena bude i ochutnávka teplé medoviny anebo čerstvě napečených placek, které kdysi byly běžným jídlem našich předků. Stejně tak návštěvníci uvidí, jak se spřádala a barvila vlna, anebo jak vypadalo tkaní látky.

Navíc přístupná bude celá expozice archeoparku, kde jsou k vidění sekyry, pazourky, bronzové meče a přilbice, laténské rýče, klíče, mince a repliky stovek dalších pravěkých předmětů. Podle Radomíra Tichého, vedoucího katedry archeologie královéhradecké univerzity, která je partnerem celého projektu a odborným garantem, tak mají návštěvníci jedinečnou možnost vidět předměty v původní podobě, kterou jim dali pravěcí lidé. „Univerzita nemá žádný archiv původních vykopávek, takže jsme měli jedinou možnost - vyrobit repliky. Naše exponáty tedy nejsou okousané, zkorodované a ošuntělé, jak je známe. Několik originálů jsme do expozice přesto vložili, aby mohli návštěvníci porovnat, jak předměty vypadaly původně a jak po nalezení,“ uvedl již při otevření archeoparku Tichý.