Cestující budou mít nové nádraží

Mladá fronta DNES | 22.1.2011

Tanvald chce postavit autobusový terminál za 76 milionů korun. Vyroste vedle vlakového nádraží a lidem usnadní cestování. Kvůli terminálu musí město vybudovat také kruhový objezd

TANVALD Nové autobusové nádraží ocení cestující, kteří budou projíždět městem Tanvald. Vyroste zde totiž nový terminál za sedmdesát šest milionů korun.
Tanvald na jeho stavbu získal dotaci ve výši šestačtyřiceti milionů korun z regionálního operačního programu. Zbytek musí doplatit město.
„Čtyři miliony by měl ještě uhradit stát, to zatím ale není jisté,“ konstatuje tanvaldský starosta Petr Polák, který upozornil, že město se kvůli terminálu, jehož součástí bude i kruhový objezd, nezadluží. „Pro tuto akci máme v rezervě města potřebné peníze.“
Nový terminál, který bude sousedit s vlakovým nádražím, by měl všem lidem ulehčit cestování. Především těm, kteří přesedají z vlaku na autobus a naopak.
V současné době jsou obě nádraží od sebe vzdálená zhruba jeden kilometr.
„Novinku ocení hlavně lidé z oblasti Tanvald-Šumburk, kteří do centra dojíždějí vlakem a pak musí ujít kilometr, aby přestoupili na autobus. Zajistíme tak také větší komfort turistům,“ míní starosta. Pokud vše půjde podle plánu, zahájí stavbu letos v létě. Snadnějšího přestupu by se lidé mohli dočkat již na konci roku, nejdéle v pololetí 2012.
Cestujícím nový terminál nabídne kromě moderních stanovišť autobusů i parkoviště, kiosek s občerstvením a veřejné toalety. Součástí bude také informační systém.
Nezbytnou součástí autobusového terminálu je okružní křižovatka. Bez ní by ani nové zázemí pro cestující nešlo postavit. Policie totiž nepovolila, aby autobusy na nádraží mohly ze silnice odbočovat vlevo.
Kruhový objezd přijde město na devět milionů korun. „Jednáme ještě s Českými dráhami a Ředitelstvím silnic a dálnic, zda by nám s financováním nepomohly,“ doplnil Polák.
Současné autobusové nádraží v Tanvaldě zůstane. Autobusy zde budou zastavovat i nadále.
Pokud vše půjde podle plánu, zahájí stavbu v létě. Snazšího přestupu by se lidé mohli dočkat již na konci roku.