Chátrající Kuks chce další miliony

Mladá fronta DNES | 12.1.2011

Barokní areál by za tři roky měl vypadat jako před 300 lety, má to stát přes půl miliardy.
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) Sedm projektů, které souvisejí s obnovou barokního hospitálu Kuks na Trutnovsku za zhruba půl miliardy korun, je ve hře o získání dalších 123 milionů korun z evropských dotací. Na podporu těchto projektů je vyčleněno 80 milionů korun. O tom, které z projektů uspějí, rozhodnou členové výboru Regionální rady letos v červnu.
„Předložené projekty mají jedno společné: jsou to doprovodné aktivity, které se turistům nabídnou při návštěvě Kuksu a okolí,“ uvedla Lenka Vašátková z královéhradeckého územního odboru.
O peníze žádá například obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, která chce získat 31 milionů korun na oživení jednoho z barokních lázeňských domů, na rekonstrukci historické tovární vily a vytvoření návštěvnického centra na Kuksu včetně dalších aktivit.
Projekt za více než 25 milionů korun předložil také Obecní úřad v Kuksu, který chce rekonstruovat centrum obce či vybudovat vycházkové okruhy.

Barokní hospitál Kuks prokoukne do roku 2014

Projekt Kuks-Granátové za téměř půl miliardy korun počítá s rozsáhlou obnovou hospitálu, v letošním roce by měly začít první stavební práce. V dosud nevyužívaném křídle by mělo vzniknout vzdělávací centrum, obnova čeká původní klášterní zahradu či terasy před hospitálem. Práce by měly skončit do konce roku 2014.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze hospitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly zasvé při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.
Hospitál Kuks není sám, kdo žádá o peníze z evropských dotací. O téměř 30 milionů korun žádá také Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku, která chce peníze užít na přestavbu pavilonu lidoopů na pavilon goril.