Chrudimské Muzeum barokních soch otevřeno

moderniobec.ihned.cz | 12.9.2011

Praha, 12.9.2011

Nové unikátní muzeum, věnované východočeskému baroknímu sochařství, se v sobotu 10. září otevřelo veřejnosti. Bývalý kapucínský kostel svatého Josefa na Školním náměstí, dříve využívaný také jako sklad, se proměnil díky bezmála 43 milionové dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

V bezbariérovém prostoru je k vidění dvaatřicet soch zapůjčených městy a obcemi Pardubického a Královéhradeckého kraje. Návštěvníci tak nahlédnou například do dílny Jana Pavla Čechpauera, Ignáce Rohrbacha, Jana Alberta Devotyho či Jiřího Františka Pacáka.

Expozici doplní Kamenný příběh, krátký film o historii města, baroku a chrudimských sochařích. Povedenou rekonstrukci kostela ocenili ještě před jeho otevřením členové porot architektonických soutěží.

Postoupil do druhého kola v celostátním klání o Stavbu roku 2011. Jak uspěje na krajské úrovni, se dozvíme 15. září. Figuruje totiž mezi adepty na Stavbu roku Pardubického kraje. Projekt zaujal také v zahraničí. Postoupil totiž do užšího finále soutěže, kterou organizuje sekce pro životní prostředí OSN. Výsledek se dozvíme koncem října, kdy v jihokorejském Soulu proběhne finále.