Chrudimsko

Turistika a relaxace

15_7_2009_329.jpgHledáte-li relaxaci v podobě nenáročných lesních procházek, ale i trochu adrenalinu, vydejte se do rekreačních lesů Podhůra mezi Chrudimí, Slatiňany a Rabštejnskou Lhotou (foto zde). Najdete tam upravené stezky pro pěší i hipoturistiku, prohlédnete si okolí z unikátní rozhledny Bára a potrápíte tělo na lanovém parku a venkovní tělocvičně. Pokud odtud půjdete lesem směrem na Slatiňany, minete populární Kočičí hrádek a hned pod ním spatříte kulturní památku Švýcárna. Z ní se vybudovalo interaktivní muzeum starokladrubského koně, jehož stádo se prohání na přilehlých pastvinách. První návštěvníci se do muzea vypravili v létě roku 2012.

 

IMG_7989.JPGPoukd vás fyzická aktivita zmáhá, odpočiňte si v klášterních zahradách v Chrudimi. V historickém centru města vznikly relaxační prostory s bezbariérovým přístupem. Byla zde obnovena zeleň, vysázeny květinové záhony, provedla se sanace ohradních zdí a postavily se tady hrací prvky pro děti. Úprav se dočkal i městský turistický okruh „Zlatá stezka“, který vás provede po nejhezčích památkách malebného města.

 

Muzea

muzeum_barok_soch_01.jpgMuzeum barokních soch v Chrudimi - Veřejnosti se bezbariérovým způsobem zpřístupnily téměř všechny prostory nově zrekonstruovaného kostela sv. Josefa v Chrudimi včetně sakristie a přímo v jeho prostorách instalována expozice muzea. Asketická architektura kapucínského kostela výborně slouží k účelům výstavy exponátů východočeského barokního sochařství a jeho chrudimské enklávy.

 

 

Berlova_vapenka_Tremosnice_0001.JPGBerlova vápenka v Třemošnici - Vápenec se v Třemošnici začal zpracovávat už před sto padesáti lety a vápno a cement se zde vyráběly až do roku 1960. Vápenec se do vápenky dopravoval z místa těžby po pětikilometrové nákladní lanové košíkové dráze – svého času jedné z nejdelších lanovek v Čechách. Objekt vápenky, která dostala jméno podle svého majitele Berly na konci 19. století, od svého uzavření téměř padesát let chátral, až díky evropským dotacím se podařilo tuto velmi cennou technickou stavbu dokládající místní průmyslovou tradici a historii zachránit. Vápenka byla v roce 2004 zapsána jako kulturní památka a před dvěma lety v ní bylo vybudováno muzeum železnohorského vápenictví v unikátním autentickém prostředí původního průmyslového objektu. Velkým lákadlem pro návštěvníky je zejména prohlídka útrob vysoké pece a komína. Prohlédněte si fotky vápenky.

 

IMG_1614.JPGMuzeum obuvi a kamene ve Skutči - Už více než jedno století nabízí Městské muzeum ve Skutči svým návštěvníkům pohled do historie a umění. O rok dříve, než oslavilo úctyhodné kulatiny, si muzeum nadělilo mimořádný dárek – vznikla zde unikátní stálá expozice věnovaná obuvnictví a kamenictví, tedy tradičním řemeslům regionu. Projekt, díky němuž byl ambiciózní záměr zrealizován, se kromě samotných expozic zaměřil na rekonstrukci celého objektu včetně interiéru, sklepních prostor, ale i nezbytných terénních úprav a stavebních prací v prostoru muzejního dvora a zahrady. Na jejím místě dnes stojí imitace lomu, kde mohou návštěvníci nasát atmosféru provozu kamenolomu a techniky zpracování kamene. Obuvnická část muzea zahrnuje na 250 modelů obuvi, dokumentuje někdejší cechovní řády, vývoj odvětví za éry první republiky i slavnou značku Botana. Většina vystavených strojů a zařízení z obou řemeslných odvětví je funkčních a schopných demonstrativních ukázek. Samozřejmostí jsou také vystavené fotografie, ale i filmové záběry či interaktivní PC hry. Na výstavu kamenických artefaktů tematicky navazuje geologická expozice, která čerpá z četných regionálních nálezů. „Chtěli jsme zpřístupnit rozsáhlé cenné sbírky exponátů z naší oblasti dosud uložené v depozitářích. Dokumentují tradiční řemesla, která jsou naším kulturním dědictvím,“ říká vedoucí muzea Libor Aksler. „Návštěvníci jsou mile překvapení, protože v městském muzeu naší velikosti nečekají tak rozsáhlé a profesionálně připravené expozice. Velmi je zajímá, když si během prohlídky mohou něco sami spustit na počítačovém kiosku, či vyzkoušet si funkci některého zařízení v lomu“, dodává. V hlavní budově muzea nedaleko náměstí vzniklo díky projektu také informační centrum města. Za svou stálou expozici obdrželo muzeum zvláštní ocenění v národní soutěži muzeí Gloria musaealis v hlavní kategorii Muzejní výstava roku 2009. Prohlédněte si fotky.