Čtrnáctiměsíční proměna skončila. Pardubické Tyršovy sady přivítaly první návštěvníky

Slavnostní otevření Tyršových sadů v Pardubicích Pardubice – Hotovo. Pardubické Tyršovy sady dostaly zcela nový vzhled a ve čtvrtek 22. října se slavnostně otevřely veřejnosti. Podzámecký městský park prošel náročnou rekonstrukcí, která se nakonec oproti původním plánům protáhla, avšak teď už si může město oddechnout. Na proměnu parku má radnice přislíbeno více než 73 milionů korun z ROP Severovýchod.

Byl to pořádný maraton, který teď skončil. Po čtrnácti měsících, kdy v centrálním pardubickém parku vládli stavbaři a zahradníci, je nyní vystřídali sami obyvatelé města. Ti už nyní mohou projít „Tyršákama“ bez omezení. Oblíbený park se oblékl do nového kabátu, který je o dost odlišný, než ten původní. Dominantním prvkem se stala částečně krytá promenáda tvořící pomyslnou osu parku. Zajímavé propojení s dřevěnými bloky tvořícími místa k posezení a prostupující zelení i stromy dodává promenádě příjemný rozměr. Po celé délce je rozmístěno bodové osvětlení a na bezpečnost dohlíží strážníci také s pomocí kamerového systému, který zde byl nainstalován. Pro děti tady vzniklo hned několik prolézaček, houpadel a dalších herních prvků s dřevěnou konstrukcí. Celý podzámecký park byl revitalizován s tím, že bude sloužit všem generacím, bude přátelský, bezbariérový a bezpečný. Má být místem pro odpočinek, relaxační aktivity, či zajímavá setkání. Celý prostor doplňuje a oživuje kavárna, která nyní čeká na svého provozovatele.

                                                                                                               

Tyršovy sady jako rozsáhlý parkový komplex, vznikly v roce 1931, kdy bylo na loukách pod zámkem vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu. Na místě bývalého zámeckého příkopu tehdy vyrostlo podle návrhů architektů K. Řepy, F. Potůčka a V. Vetešníka rozlehlé výstaviště, které v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po skončení výstavy sloužil areál výstaviště jako atraktivní park pro společenské vyžití, po válce však začal upadat. Poslední pavilon někdejšího výstaviště zanikl v roce 1977. Desítky let pak čekal park na své vzkříšení.