Čtyři liberecké a dva pardubické projekty získaly 135 milionů korun

is_1_.jpg Hradec Králové/Pardubice/Liberec – Bezmála 135 milionů korun je v Regionálním operačním programu Severovýchod rezervováno pro šest projektů – dva pardubické a čtyři z Liberce. Jejich evropské spolufinancování schválili 19. listopadu členové Výboru Regionální rady. Hlasovali prostřednictvím videokamer, mimo jiné také o vyhlášení zdravotnické výzvy na počátku příštího roku.

S rekonstrukcí loděnice nedaleko pardubického soutoku Labe s Chrudimkou začne Tělovýchovná jednota  Synthesia Pardubice ještě v listopadu. Na projekt jsou vyčleněny 9,2 miliony korun v EU. Práce by měly skončit v polovině příštího roku.

V červnu příštího roku by měla skončit kompletní rekonstrukce budovy Sokola Pardubice I. dotovaná 70,4 miliony korun.

Nedaleko libereckého kostela sv. Vincenta z Paoli vznikne díky 28,5 milionové dotaci oddychová zóna. Kromě rekonstrukce centrálního objektu se v přilehlém parku postaví rozhledna, altány a terasy. V listopadu příštího roku by mělo být hotovo. 

V centru Liberce se bude rekonstruovat díky 6,5 milionové dotaci kostel svatého Antonína Velikého. O jeho záchranu se snaží Římskokatolická farnost. Vnikne i zázemí pro aktivity farníků a veřejnosti. „Předpokládáme, že se projekt dokončí v říjnu 2014,“ uvedl předseda Regionální rady Martin Půta.

Statutární město Liberec, respektive tamější Botanická zahrada, využije 9,6 milionů korun na výstavbu bezbariérového pavilonu se skleníky na pěstování tří největších leknínových rostlin světa. V Liberci budou k vidění v květnu příštího roku.

Terénní a sadové úpravy, instalace herních a sportovních prvků, tedy oživení a zpřístupnění lesoparku na Starém městě v Liberci…vše díky 10,6 milionové dotaci z ROP Severovýchod, kterou využije Volejbalový klub Technické univerzity v Liberci. Práce začnou v lednu 2014, skončit mají v létě.

Výbor Regionální rady dále aktualizoval plán výzev na rok 2014. Od 10. ledna do konce února je možné předkládat zdravotnické projekty v rámci řízené výzvy. „Podpoříme výstavbu, rozšíření a modernizaci zdravotnických zařízení včetně nových technologií a vybavení. Dotace mohou získat i projekty zaměřené na integraci sociálně vyloučených skupin,“ vysvětlil místopředseda Regionální rady Martin Netolický. Na projekty je v unijní pokladně vyčleněno 425 milionů korun. Podle ředitele Úřadu Reg. rady Zdeňka Vašáka  se však může částka navýšit. „Záleží na prostředcích, které budou v rozpočtu ROP Severovýchod zbývat v době schvalování projektů,“ dodal.