Danuta Hübner: „Budoucnost mají energetické projekty“

1 (10)_1.jpg Česká Třebová/Litomyšl - Evropská komisařka pro regionální politiku Danuta Hübner přijela včera odpoledne, tedy 5. března, na oficiální návštěvu NUTS II Severovýchod. Hovořilo se o regionální dopravě a cestovním ruchu, také o celosvětové krizi, která se nevyhnula ani severovýchodu Čech.

První zastávku udělala evropská delegace v čele s Danutou Hübner (Polsko) v České Třebové, kde ji přivítal předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a zároveň hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Tématem rozpravy se stal dopravní terminál, stavba navazující na dnešní vlakové nádraží. „Terminál dotovaný z Regionálního operačního  programu Severovýchod více než 161 miliony korun integruje dopravu.
To znamená, že lidé zaparkují v podzemním parkovišti a dál už pokračují vlakem nebo autobusem. Naplníme tak motto projektu: Přijeď, bezpečně zaparkuj a cestuj,“ řekl pardubický hejtman. Právě multifunkčnost nyní rozestavěného terminálu ocenila evropská komisařka, stejně jako napojení na další projekty z oblasti dopravy. „Vítám projekty, které usnadňují lidem život a terminál kombinující tři dopravní prostředky mezi ně patří,“ ocenila. Program pokračoval na litomyšlském zámku. V doprovodu  starosty Michala Kortyše a hejtmanů - Stanislava Eichlera z Liberce i královéhradeckého Lubomíra France si Danuta Hübner se svým doprovodem prohlédla město z druhé zámecké arkády. Nadšení neskrývala při prohlídce historického pivovaru (rodiště Bedřicha Smetany), který prošel s přispěním evropských fondů rozsáhlou rekonstrukcí. Pracovní oběd doprovázený prezentacemi krajů a Regionálního operačního programu  Severovýchod, včetně dalšího jednání o zajímavých projektech a tiskového briefingu, proběhl v hotelu Aplaus. I tato středověká budova pod Klášterními zahradami byla rekonstruována s bezmála devatenáctimilionovou dotací z ROP Severovýchod. „Podpora cestovního ruchu má jistě smysl ve městě hudebních festivalů, jakým je Litomyšl. Nezapomínejme ale v rámci regionu soudržnosti na další místa, která se tolik nenabízejí,“ řekla eurokomisařka. O podpoře cestovního ruchu hovořil také Stanislav Eichler, který upozornil na několik zajímavých projektů v rámci Libereckého kraje. Zmínil například rekonstruovaný hotel Jezerka, který při nedávném lyžařském šampionátu využili k ubytování rakouští reprezentanti. Na podporu projektů zaměřených na lázeňství a turistiku zase upozornil královéhradecký Lubomír Franc.  „Zaměřujete se na rozvoj měst a obcí, což mohu jen  pochválit. V krizi, která postihla celou Evropu a také severovýchodní Čechy, bych ale nyní vsadila na podporu energetických projektů, ty mají budoucnost. Nezapomínejme také na malé a střední podniky, které evropské peníze tolik potřebují. Čerpejte zkušenosti ze zahraničí a nechte si poradit,“ vyzvala krajské představitele, zástupce projektových týmů a další účastníky diskuse eurokomisařka.