Desítky let nepřístupná kaple Tří králů na pardubickém zámku se otevřela veřejnosti

Kaple z 15. až 16. století na pardubickém zámku se v sobotu 2. března otevřela veřejnosti. Po 35 letech byla zařazena do nové prohlídkové trasy. Krucifix, hlavní oltář s obrazem Klanění tří králů, boční oltáře či závěsná lampa na věčné světlo byly v loňském roce restaurovány v rámci projektu podpořeném bezmála 33 miliony korun z ROP Severovýchod. Rekonstrukce kaple stále 1,8 milionů korun.

Kaple coby místo určené k rozjímání sloužila Pernštejnům ještě k jednomu účelu. Podle historiků střežila vchod do podzemí, kde byly uloženy všechny důležité dokumenty, ale i finance tohoto významného rodu.

„Projekt má být letos hotov. Věřím, že po všech úpravách bude zámek vyhledávaným místem turistů i místních,“ řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Díky dotaci vzniká na pardubickém zámku nová historická i archeologická expozice. Současně se doplní vnitřní informační systém, který zlepší orientaci návštěvníků. Nově budou ozvučeny výstavní prostory, pro pořádání kulturních a společenských akcí poslouží mobilní podium. S dokončením projektu se počítá letos v listopadu.