Do Horního Lánova musejí obyvatelé jezdit objížďkou

Krkonošský deník | 9.9.2011

Lánov – Stavba nového mostu přes Malé Labe zasáhla do hlavní turistické sezony a pokračuje i ve školním roce. Objížďka přes Vrchlabí a Strážné komplikuje život místním občanům a návštěvníkům Krkonoš.
Most rozděluje Horní Lánov na dvě části. Za Malým Labem bydlí i lidé mezi osmdesáti a devadesáti lety. Pokud se potřebují dostat k lékaři nebo na nákup, nemají to jednoduché.
„Naše obec vlastní dvanáct mostů přes Malé Labe, které postupně opravujeme. Vždy se snažíme, abychom byli ohleduplní vůči obyvatelům. Myslím si, že náhradní trasa by při spolupráci investora, kterým je SUS Královéhradeckého kraje, do Lánova a Dolního Dvora šla vyřešit lépe. Když to jde v Horním Maršově, tak proč by to nešlo u nás. Trochu mě i mrzí, že o dopravním omezením v Horním Lánově média moc neinformovala. Je pravda, že do Lánova a Dolního Dvora nejezdí tolik turistů jako do Špindlerova Mlýna nebo do Pece pod Sněžkou. Ale i tady žijí lidé,“ říká starosta Lánova Jiří Vancl.
Stavba nového mostu také ovlivňuje dopravní obslužnost mezi Lánovem a Dolním Dvorem. Autobus doveze cestující k mostu. Ti přejdou po provizorní lávce na druhou stranu, kde nastoupí do dalšího autobusu. Pro seniory to není nejlepší způsob dopravy. Cesta do školy se ve školním roce komplikuje i dětem.
„Doufám, že nová stavba bude sloužit ke spokojenosti nejen nás, ale i budoucích generací. Ani v samotném Lánově nezůstáváme pozadu. Ve stávajícím volebním období bychom rádi rekonstruovali centrum obce, zateplili naše objekty nebo vybudovali pěkné hřiště v Horním Lánově. Našim hasičům bychom rádi dali do užívání novou hasičárnu. Vše ale záleží na tom, zda budeme úspěšní při získání dotací z programů ROP Severovýchod,“ uzavírá Jiří Vancl.