Do lyžařských areálů na východě Čech šlo z EU přes 700 mil. Kč

Zpravodajství ČTK | 13.2.2013

Hradec Králové 13. února (ČTK) - Do modernizace a vybavení lyžařských areálů na východě Čech šlo z evropského Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) zhruba 740 milionů korun. Jedním z největších projektů je nyní budovaná nová lanovka na Sněžku, kterou EU podpořila dotací 239 milionů korun. Rozjet by se měla na jaře 2014. ČTK to dnes řekla mluvčí regionální rady ROP Eva Jouklová.

Peníze na podporu lyžování a horské turistiky získalo 12 středisek. Vedle lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku byla největším projektem rozsáhlá modernizace střediska Dolní Morava v Králickém Sněžníku v Pardubickém kraji. Dotace tam činila 240 milionů korun a pomohla například s vybudováním lanovek, sjezdových tratí a hotelu.

V Červené Vodě v Orlických horách vznikl s dotací 35 milionů korun lyžařský areál s uměle zasněžovanou sjezdovkou a vyhřívanou krytou čtyřsedačkovou lanovkou. Na nedaleké Bukové hoře nahradili dva vleky moderní dvousedačkou a postavili nový dětský vlek. V Herlíkovicích v Krkonoších mohli s dotací EU pořídit nová sněžná děla, v Mladých Bukách postavili novou bobovou dráhu. Novou rolbu a dětské hřiště s lyžařským kobercem pořídili v areálu Stoh ve Špindlerově Mlýně.

V podkrkonošské Nové Pace na Jičínsku za pomoci dotace rozšířili areál Máchovka a postavili v něm lyžařský vlek a dětský park s atrakcemi. Významných 28 milionů korun dostal na svou modernizaci i areál Bret v Prkenném Dole na východním konci Krkonoš.

ROP Severovýchod byl vytvořen pro programovací období 2007 až 2013 a k rozdělení v hradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji měl asi 17 miliard korun. Skoro všechny peníze už byly na konkrétní projekty rozděleny. Fakticky bylo ke konci loňského roku z programu proplaceno 11,8 miliardy korun.

Mezi vůbec největší projekty z ROP Severovýchod patří modernizace pardubického letiště podpořená dotací čtvrt miliardy korun. Na letišti díky tomu mohou přistávat i velká dopravní letadla. V Liberci pomohlo 152 milionů korun z EU při rekonstrukci krytého bazénu. Výrazné částky šly i do vlakové dopravy. Na pět vlaků pro hradecký i Pardubický kraj vyčlenil ROP 274 milionů korun. Čtrnáct souprav RegioPanter dotovaných 307 miliony korun jezdí od loňského roku na jizerskohorské železnici.