Dolní Morava je východočeské bombardino

prohlídka ski areálu Sněžník Vaječný koňak, whisky a kopec šlehačky, to je bombardino, horký italský nápoj, který se v relax a sport resortu Sněžník na Dolní Moravě podává ve 1116 metrech položené chatě Slaměnka. O jeho lahodné chuti se mluví v celém areálu a novináři, kteří 8. února Dolní Moravu navštívili, nebyli výjimkou. Vyzkoušeli si tamější svahy a bobovou dráhu, viděli také lanový park a pobyli v chatě Terezka, jedné ze čtyř dokončených, které se postavily díky 240 milionové dotaci z ROP Severovýchod. Zážitek ze skvělého lyžování s alpskými službami a výhledy se uložil do paměti. Dolní Morava je zkrátka východočeské bombardino.

Dolní Morava. Před pár lety zapadlá vesnička nedaleko Králík a Hanušovic se proměnila během poslední sezóny v lyžařské a rekreační centrum, které připomíná alpské areály. Kdo tu lyžoval před deseti lety nebo loni a přijíždí sem nyní, octne se ve zcela jiném prostoru, než jaký znal. Kromě upravených širokých svahů různé náročnosti ocení zejména kvalitní a domyšlené služby a skvělý personál v chalupách i u lanovek. „Evropská dotace, k níž akciová společnost Sněžník coby investor přidala více než 442 milionů korun, přivede na Dolní Moravu návštěvníky v létě i v zimě, protože je tu stále co dělat,“ řekl Radko Martínek, předseda Regionální rady Severovýchod, který novináře spolu s ředitelem Úřadu Regionální rady Zdeňkem Semorádem doprovázel.

V rámci projektu se tedy postavil lanový park se čtrnáctimetrovou věží, 1200 metrů dlouhá bobová dráha, dvě čtyřsedačkové lanovky, dva a půlkilometrová sáňkařská dráha, dětský park, ski bar, restaurace a čtyři nové chaty – Terezka, U Slona, Marcelka a nejvýše položená Slamněnka, na níž se do 1116 metrů dostanete, stejně jako její personál, jedině po svých nebo lanovkou.  „V červenci bychom měli otevřít ještě wellness hotel Vista, pak bude projekt hotov,“ dodal generální ředitel resortu Martin Kocourek.

Od října se návštěvníkům nabídnou také ubytovací kapacity nového penzionu Jiřinka s 25 lůžky ve 12 apartmánech, který staví  s bezmála patnáctimilionovou podporou z ROP Severovýchod VAKABRNOCZ s.r.o. Součástí projektu jsou i dvě 26 kilometrové naučné stezky.

K rozvoji místa přispívá i obec, která v polovině letošního června otevře skatepark a hřiště.
Kromě toho vyznačí cyklotrasy se třemi odpočinkovými místy, devíti informačními tabulemi, sedmi orientačními cedulemi a  65 směrovkami, vše za bezmála pět milionů korun z ROP Severovýchod.