Dráhy nakoupí pro severovýchod ČR nové vlaky z dotací EU

Zpravodajství ČTK | 21.6.2010

Liberec 21. června (ČTK) - České dráhy pořídí v následujících letech několik nových vlaků pro Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj. Zhruba 600 milionů korun na to budou čerpat z rozpočtu Regionálního operačního programu Severovýchod, o čemž dnes rozhodl Výbor Regionální rady. Více než polovina této částky bude určena na nové vlaky pro Jizerskou železnici v Libereckém kraji, informovala ČTK mluvčí Regionální rady Eva Jouklová.

 Jizerskohorská železnice by měla získat 14 moderních vlaků, z dotací na ně půjde 308 milionů korun. Na kolejích by se měly objevit do konce října. V Pardubickém kraji pak budou nově jezdit dva nové vlaky za 31 milionů korun, v provozu by měly být do konce července 2012.

 K dopravnímu spojení Pardubického a Královehradeckého kraje bude sloužit pět nových vlaků. Z dotací na ně půjde více než 274 milionů korun, jezdit mají do konce října 2014. "Zatraktivní se tak železniční doprava, zvýší se komfort cestujících a zlepší se podmínky přepravy handicapovaných osob," podotkla Jouklová.

 V programu Severovýchod bylo pro tento region na počátku vyčleněno k čerpání do roku 2013 téměř 20 miliard korun. První miliardu odčerpaly Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj loni ke konci července.