Dvě proměny, k nimž pomohly také evropské peníze, bojují o krajský titul stavby roku

b__l___v____.jpg Královéhradecký kraj – Hned dvě stavby, které mohly vzniknout také s podporou dotací z ROP Severovýchod, se letos ucházejí o titul Stavby roku Královéhradeckého kraje. Mezi 16 přihlášenými se o přízeň poroty budou ucházet zrekonstruovaná Bílá věž v Hradci Králové a také nová silnice v obci Nepolisy. Jasno bude na podzim.

Bílá věž v Hradci Králové má díky rekonstrukci nejen nový plášť, ale především vnitřní prostory věže doznaly obrovských změn. Nyní se v ní zcela přirozeně snoubí historie s moderními audiovizuálními prvky. Stavba má novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stal skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje. K celkové proměně oblíbené památky přispěla evropská dotace z ROP Severovýchod ve výši přesahující 30 milionů korun.

Pokud by Bílá věž uspěla, nebude to první ocenění, kterého by se jí dostalo. Ze soutěže Stavba roku 2015 si odnesla čestné uznání a letos v květnu zabodovala také v prestižním klání Grand prix architektů.

  

Druhou stavbou, jež by ráda dosáhla na krajský titul, je rekonstrukce průtahu obcí Nepolisy. Silnice III. Třídy, která byla již v žalostném stavu, prošla náročnou obnovou koncem loňského roku. Nový není jen její povrch, ale zrekonstruováno bylo také nefunkční odvodnění komunikace a další potřebné prvky. Nyní je cestování z Hradce Králové směrem na Nový Bydžov bezpečnější a komfortnější. Dotace ROP Severovýchod činila bezmála 16,5 milionu korun.

   

Soutěž Stavba roku Královéhradeckého kraje vyhlašuje kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Letošní ročník je třináctým v pořadí.