Česká republika může z evropských fondů čerpat v letech 2014-2020 celkem 20,5 miliard eur

EU.jpg Rozpočet a pravidla čerpání dotací z Evropské unie pro nové programové období 2014 až 2020 schválili 19. listopadu poslanci Evropského parlamentu. Na sedm let je pro unijní státy vyčleněno 960 miliard eur, pro Českou republiku 20,5 miliard eur.

Unijní rozpočet na dalších sedm let je o 35 miliard eur nižší než v letech 2007 až 2013. Schválen byl po více než ročním vyjednávání evropských institucí. „Česká republika bude i nadále z unijního rozpočtu více čerpat, než do něj odvádět. Může získat až 20,5 miliard eur. Podle stávajícího kurzu je to 559 miliard korun, tedy o 169 miliard korun méně než ve stávajícím období, které letos končí,“ řekl Zdeněk Vašák, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod.

 

Evropský parlament také 20. listopadu schválil legislativní podmínky čerpání dotací z evropských fondů. Podle nich budou investice spolufinancované z Unie od roku 2014 zaměřeny na menší počet prioritních oblastí než dosud. Prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj tak například podpoří inovace a výzkum, digitální agendu, malé a střední podniky a nízkouhlíkovou ekonomiku (jde o snížení vypouštěných emisí skleníkových plynů).

 

Podle všeho se v dalším období čerpání dotací zjednoduší. „To se týká zejména agendy spojené s projektem včetně administrace na konkrétních úřadech a ministerstvech,“ dodal ředitel Vašák.

 

 

Více se o přípravě nového programovacího období dočtete v sekci EU 2014+.