Evropská komise podporuje regiony i jejich operační programy

Brusel – Čeští i slovenští hejtmani vyrazili poprvé v novodobé historii obou států do Bruselu, aby 10. a 11. října společně jednali o budoucnosti regionů v novém programovacím období.

V pondělí dopoledne se hejtmani setkali se slovenským eurokomisařem Marošem Šefčovičem a s rakouským eurokomisařem pro regionální rozvoj Johannesem Hahnem. Pardubický Radko Martínek, který je předsedou Regionální rady NUTS II Severovýchod a zároveň hlavním vyjednavačem Asociace krajů s Evropskou komisí v otázkách financování projektů po roce 2013 prezentoval pozice krajů. „Podle obou eurokomisařů mají regiony a jejich operační programy velkou podporu Evropské komise,“ konstatoval. Hejtmanům se navíc dostalo uspokojivého vysvětlení problematických otázek zveřejněných v nařízení Evropské unie pro oblast kohezní politiky po roce 2013. „Vysvětlil se i problém s DPH, o všem ale budeme ještě diskutovat,“ dodal Martínek.

Nejvyšší představitelé krajů dále zavítali na tradiční Open days, které každoročně přivedou do Bruselu zástupce všech evropských regionů. V úterý čeká hejtmany jednání s českým eurokomisařem Štefanem Füllem a následné přijetí  velvyslankyní České republiky Milenou Vicenovou.