Evropské peníze na nové vlaky

Haló noviny | 23.6.2010

LIBEREC - České dráhy pořídí v následujících letech několik nových vlaků pro Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Zhruba 600 milionů korun na to budou čerpat z rozpočtu Regionálního operačního programu Severovýchod, o čemž rozhodl Výbor Regionální rady NUTS II Severovýchod.
Více než polovina této částky bude určena na nové vlaky pro Jizerskou železnici v Libereckém kraji, Jizerskohorská železnice by měla získat 14 moderních vlaků, z dotací na ně půjde 308 milionů korun. Na kolejích by se měly objevit do konce října. V Pardubickém kraji pak budou nově jezdit dva nové vlaky za 31 milionů korun, v provozu by měly být do konce července 2012. K dopravnímu spojení Pardubického a Královéhradeckého kraje bude sloužit pět nových vlaků. Z dotací na ně půjde více než 274 milionů korun, jezdit mají do konce října 2014. »Zatraktivní se tak železniční doprava, zvýší se komfort cestujících a zlepší se podmínky přepravy handicapovaných osob,« uvedla mluvčí Regionální rady Eva Jouklová.
V programu Severovýchod bylo pro tento region na počátku vyčleněno k čerpání do roku 2013 téměř 20 miliard korun. První miliardu odčerpaly Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj loni ke konci července.