Galerie moderního umění se už chystá na svůj den D. Znovuotevření se uskuteční koncem listopadu

Galerie_MUHK.jpg Hradec Králové – Hradecká Galerie moderního umění dostala novou tvář. Ta se více podobá „originálu“ a návštěvníkům nabídne lepší zázemí i nové prostory. Přestože rekonstrukce byla hotová již koncem roku 2015, navazující restaurátorské práce si vyžádaly více času, než se původně počítalo. Znovuotevření perly Hradce Králové se však již blíží. Znovu galerie uvítá své návštěvníky koncem listopadu.

V současné době jsou v plném proudu restaurátorské práce, které bylo nutné provést až dodatečně po dokončené stavební části na žádost památkářů. V péči restaurátorů jsou sochy Ladislava Šalouna na hlavním průčelí, vstupní portál, schodiště, nábytek i historické tapety. „Harmonogram dokončení restaurátorských prací je do poloviny listopadu, a po vzájemné dohodě jsme stanovili termín otevření galerie na čtvrtek 24. listopadu 2016,“ popsal krajský radní pro investice Josef Dvořák.

 

Královéhradecký kraj získal na modernizaci dotaci z ROP Severovýchod, díky níž se mohl již v červenci 2014 do přeměny pustit. Ke konci roku 2015 bylo hotovo a po nastěhování mobiliáře se mohou návštěvníci kochat její novou podobu. Podle plánů dostala původní vzhled a to jak z vnějšku, tak především ve vnitřním uspořádání. Vstupní hala, kde doposud byly běžně instalovány výstavy, se stala důstojným foyer, jako tomu bývalo v minulosti. Naopak nové prostory pro expozice vznikly ve vyšších patrech budovy. V bočních sálech přibyla šatna, prodejna publikací anebo kavárna.

 

Po znovu otevření ukáže galerie bohatou sbírku uměleckých děl. K vidění bude například nová stálá expozice Proměny obrazu / Obrazy proměn, která sleduje pestrý vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců anebo zde své místo našla také Galerie Vladimíra Preclíka.