Hejtman Martínek předal dekrety na dotaci z ROP Severovýchod

Krajské noviny | 19.11.2010

Dekrety na dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod převzali 10. listopadu v Letohradě z rukou předsedy Regionální rady a pardubického hejtmana Radko Martínka zástupci tří projektů, které jsou zaměřeny na rozvoj cestovního ruchu.
Regionální operační program NUTS II Severovýchod patří k nejúspěšnějším programům. Ovšem situace ohledně čerpání evropských dotací z Regionálního operačního programu a zejména státního podílu se v létě hodně komplikovala. Hejtman ale uvedl, že všechny letos schválené projekty, kromě krajských, dostanou v příštím roce státní podporu a nebudou tak nuceny hledat další zdroje financování. To je dobrá zpráva pro desítky zástupců realizovaných projektů z ROP Severovýchod. Patří mezi ně i Jiří Dytrt, starosta Žamberka, Josef Koubík, starosta Pastvin nebo Pavel Tacl, jednatel společnosti Eywan, kteří v Letohradě převzali dekrety na dotaci. Město Žamberk získalo 7,4 milionu korun na rozšíření stávajícího sportovně-rekreačního areálu Pod Černým lesem. „Postavíme nové srubové chatky s celoročním provozem, outdoorovou horolezeckou stěnu a víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Zmodernizujeme také stávající masážní vanu a přírodní koupaliště. Počítáme i s výstavbou parkoviště a příjezdové komunikace,“ řekl Jiří Dytrt. Obec Pastviny, která je díky přehradě oblíbeným turistickým cílem, dostala dotaci ve výši 11,2 milionu korun. „Chceme postavit nové infocentrum, víceúčelové hřiště, chodníky a relaxační zóny. Upravíme také systém parkování i autobusových stání,“ seznámil se záměry starosta obce Josef Koubík. Nejvyšší dotaci ve výši 66,4 milionu korun obdržela společnost Eywan. Tyto peníze budou využity na revitalizaci letohradské tvrze Orlice. „Středověká tvrz se promění v areál kultury a služeb pro turisty, konkrétně pak čtyřhvězdičkový hotel s konferenčním sálem, s restaurací, středověkou krčmou a expozičními prostory,“ uvedl Pavel Tacl, jednatel společnosti Eywan.
„Pardubický kraj obvykle končí v žebříčku turistické návštěvnosti na předposledním místě v porovnání s jinými kraji. Také proto jsme vybrali tolik kvalitních projektů z oblasti cestovního ruchu, protože očekáváme, že do kraje přivedou více turistů,“ dodal na závěr hejtman Radko Martínek.