Radko Martínek jednal v Bruselu o změnách v regionální politice EU

Předseda Regionální rady a pardubický hejtman Radko Martínek jednal na začátku týdne v Bruselu o rozpočtu Evropské unie v letech 2014 až 2020 a jeho dopadech na kraje. Návrhy nové legislativy pro budoucí čerpání peněz z EU po roce 2013 zveřejnila Evropská komise ve středu 5. října.

"České kraje souhlasí s Evropskou komisí, že je nutné zjednodušit pravidla pro příjemce, nicméně zásadně odmítáme podmínění čerpání z evropských fondů makroekonomickými kritérii," uvedl  Martínek a dodal: "Vzhledem k dalším očekávaným škrtům v evropském rozpočtu se v budoucnu budeme muset soustředit na větší efektivitu v projektech financovaných z evropských peněz.“ S úředníky direktorátu pro regionální politiku hejtman dále diskutoval o stávajícím čerpání peněz z EU a také o možné flexibilitě čerpání vzhledem ke kurzu eura vůči sílící koruně. O budoucnosti kohezní politiky Radko Martínek hovořil také se zástupci polského předsednictví.

V pondělí 10. října bude hejtman v rámci výjezdního zasedání Asociace českých a slovenských krajů v Bruselu prezentovat pozici krajů Johannesu Hahnovi, komisaři pro regionální politiku.

 

Zdroj: Pardubický kraj