Historické centrum Huntířova začalo sloužit velkým i malým

Krkonošský deník | 8.6.2010

Víkendové otevření multifunkčního zařízení doplnil kulturní program a soutěže ke Dni dětí

Vítězná – Slavnostní otevření opraveného historického centra se o víkendu konalo v části Huntířov. Akci doplnil kulturní program a soutěže ke Dni dětí.
Slavnostní odpoledne zahájil v kostele sv. Jana Nepomuckého starosta Vítězné Zdeněk Mühl. „Dnes dostáváme do užívání nový areál, který se nám podařilo vybudovat za finanční podpory z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Za dva roky prošlo historické centrum Huntířova mnohými změnami. Vzniklo víceúčelové hřiště, opravil se kostel, máme klubovnu se spolkovou místností a sociálním zázemím pro akce a pěkný park. Historicko - ekologická naučná stezka začíná kořenovou čístírnou, abychom na vlastní oči viděli, jak fungují přírodní mechanismy. K ohřevu užitkové vody slouží solární panely na střeše sociální budovy,” představil projekt Zdeněk Mühl.
Náklady na rekonstrukci centra činily přibližně dvacet milionů korun, dotace z toho byla více než osmnáct milionů korun.
Stěny kostela zdobí fotografie Jiřího Hegera, který na snímcích zachytil Huntířov během padesáti uplynulých let. Vidíme zde změny, kterými prošla některá místa, autor srovnává lidi, které potkal při procházkách po vesnici. Děti si hned vyzkoušely prvky na dětském hřišti, dospělí si prošli naučnou stezku, nebo poslouchali vystoupení jarmarečního hudebního tělesa Nešlapeto. Soutěživé děti plnily úkoly na stanovištích, které byly součástí oslavy Dětského dne. Připravilo ho místní sdružení Pegale.
Novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1898 – 1907 byl slavnostně otevřen již před loňskými Vánocemi. Slouží jako výstavní a koncertní síň. K vidění tu již byla expozice obrazů Františka Kalenského. Z hudebních těles tu vystoupil sbor Cantus z Jaroměře, skupina Oboroh a zpěvák Luboš Pospíšil. Došlo také k obnovení komunikace na starý hřbitov, kde se asi třicet let nepohřbívá. Areál by měl dostat charakter parku. Část náhrobků bude zachována. Ty zcela poničené, se stanou základem obelisku.