Historický hostinec ožije

Českolipský deník | 29.7.2010

Oprava Národního domu za desítky milionů se zpozdila kvůli odvolání neúspěšného uchazeče na dodavatele stavby. Obec čeká na rozhodnutí úřadu

Sloup v Čechách - Jednou z prvních věcí, na níž lidé přijíždějící do Sloupu v Čechách narazí, je Národní dům, bývalé kulturní zařízení s vyhlášenou hospodou. Na jeho úplnou rekonstrukci získala loni na podzim sloupská radnice 76 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod. Národní dům je ale stále zavřený a nepracuje se na něm.

Čekají na úřad

Přitom ještě loni v prosinci obec vyhlásila výběrové řízení na dodavatele stavby.
„Hodnotící komise vybrala nejvýhodnější nabídku, kterou doporučila zastupitelům a i oni s ní souhlasili. Bohužel se však jedna ze zúčastněných firem, která neuspěla, odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětlil starosta Sloupu Jaromír Studnička.
Ten doplnil, že až po kontrole správnosti výběrového řízení budou moci uzavřít smlouvu s vítěznou firmou a začít s rekonstrukcí.
U křižovatky silnic do Nového Boru a Cvikova stál již od roku 1759 hostinec, na jehož místě Kinští postavili turistický hotel s velkou terasovou zahradou.
Otevřen byl v roce 1873 u příležitosti oslav 25. vládního jubilea císaře Františka Josefa I. a donedávna v něm byla restaurace Národní dům. V jeho blízkosti dříve stával pomník sochaře Emanuela Maxe s portrétním medailonem od Aloise Riebera.

Kulturní centrum

V současnosti je více než stoletý historický areál v centru obce, který tvoří tři objekty, v katastrofálním stavu.
„Předchozí majitelé se o něj nestarali, je totálně vybydlený. Proto jej obec předloni koupila za 3,2 milionu korun,“ popsal současný stav Jaromír Studnička, starosta Sloupu v Čechách.
Změnit neutěšený stav má právě získaná šestasedmdesátimilionová dotace. Vznikne tu školicí středisko, nový obecní úřad, klubovny pro místní sdružení a spolky či knihovna. Rovněž se počítá s obnovou velkého sálu pro společenské a kulturní události. Obec se sedmi stovkami obyvatel a šestimilionovým rozpočtem by si podle starosty tak nákladnou investici bez dotací nikdy dovolit nemohla. „Připravujeme ale ještě jednu větší, společně s dalšími dvěma obcemi chceme vybudovat kanalizaci,“ dodal Jaromír Studnička.