Hlinecký Betlém ocenila Miroslava Němcová

Památková rezervace Betlém v centru Hlinska se v pátek 24. srpna v 10 hodin dopoledne otevřela veřejnosti. Na projekt čerpalo město 29,2 miliony korun z Regionálního operačního programu Severovýchod, ze svého rozpočtu přidalo tři miliony korun. Celkové náklady přesáhly 32 milionů korun.

Betlém, na jehož místě se před rokem 1989 plánovala výstavba parkoviště či obchodního domu, připomíná v centru Hlinska tradiční českou kulturu. Hlineckým se doslova podařilo zachránit zděné a roubené domky z druhé poloviny 18. století. Areál si v pátek prohlédla také Miroslava Němcová, předsedkyně poslanecké sněmovny. "Betlém je živá památka, která potvrzuje, že v Hlinsku žijí lidé, kteří mají vztah ke svému domovu. Pro další generace, ale i pro nás je určitě lepší vidět skutečné domy na místech, kde stávaly před mnoha lety, než si je prohlížet v kronikách," řekla. Spolu s ní ocenili přínos projektu i pardubický vicehejtman Roman Línek, zástupci Národního památkového ústavu v Praze a Pardubicích, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Vítězslav Koukal, Zdeněk Semorád z Úřadu Regionální rady Severovýchod a kromě dalších hostů a domácích také královéhradecký biskup a hlinecký rodák Jan Vokál. 

K jakým změnám tedy v hlineckém skanzenu došlo?  Na první pohled zaujmou vysazené stromy a keře v předzahrádkách domů i na dalších místech lemujících Chrudimku. Oba její břehy spojuje historická lávka. Ta je po rekonstrukci, stejně jako několik dřevěných mostků. Děti se pobaví na novém hřišti před orlovnou, kam se dostanete po nové silnici a kde zaparkujete na nově vyznačených místech. Kompletní rekonstrukcí prošly domy čp. 178 a 561. V jednom z nich je otevřeno turistické informační centrum. Ve druhém patře je expozice dřevěných hraček, které vyrábí Zdeněk Bucháček z Krouny. Ten je častým hostem nedalekého skanzenu na Veselém kopci, kde spolu s příchozími vyrábí a maluje hračky. Jedna z výtvarných dílen se v domě nedaleko parketu koná v sobotu 1. a v neděli 2. září od 10 do 16 hodin. Novou střechu dostal také dům čp. 165, v němž působí výtvarníci místní základní umělecké školy. Sociální zařízení naleznete v samostatném nově postaveném objektu nedaleko vchodu do Betléma. V celém areálu jsou rozmístěny LCD obrazovky s informačním systémem. Betlém také sleduje několik kamer. „Hlinecký skanzen patří spolu s Veselým kopcem do Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Dotace tedy prospěla cestovnímu ruchu, což je jedno z nejvýznamnějších témat, které v regionu podporujeme,“ řekl Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod.


Betlém si během posledního srpnového víkendu prohlédnou také účastníci tradičních Adámkových folklorních slavností.


Fotografie z páteční akce si můžete prohlédnou zde.