Hodnoty času v nově otevřeném domku v Betlémě

Chrudimský deník | 1.10. 2012

KAM NA VÝLET

Hlinsko – Expozice v roubených domcích památkové rezervace Betlém v Hlinsku jsou přístupné po celý rok.
Ve dnech 2. října až 23. listopadu se zde uskuteční výstava Hodnoty času, která přinese fotografie Radka Pavlíka a Jany Malé. Snímky vznikly při focení charitativního kalendáře Hodnoty času pro Domov seniorů Drachtinka. Jako modely stáli samotní klienty tohoto domova, přičemž jejich průměrný věk je 85 let.
Kdo se přijde podívat, uvidí, s jakou elegancí a noblesou se této role zhostili.
Tato výstava zároveň otevírá dům čp. 178 poprvé návštěvníkům. Objekt čp. 178 získal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích, Soubor lidových staveb Vysočina v roce 2003 darem od Anny Pickové. Od počátku bylo záměrem jej využít pro vzdělávací programy určené především žákům a studentům, postupně i široké veřejnosti.
Opravu domu se podařilo uskutečnit díky spolupráci s Městským úřadem v Hlinsku z prostředků získaných z Regionálního operačního programu Severovýchod.
Původní objekt pocházel zřejmě z poloviny 18. století. Na přelomu 18. a 19. století byl přestavěn a částečně vyzděn, v této době k němu byla napojena i stodola.
Dům čp. 178 patří k mimořádně hodnotným objektům dochovaným v Betlémě.
Obývaly jej rodiny hrnčířů a tkalců. Posledními majiteli byli manželé Anna a Josef Pickovi. Betlém je otevřen celoročně (nyní v září a v říjnu denně mimo pondělí od 8.30 do 16 hodin).