Hořice budou brzo městem bez bariér

Jičínský deník | 15.6.2010

V Hořicích se intenzivně staví a rekonstruuje v rámci projektu Město bez bariér. Opravy se dočkala i dlouho diskutovaná Žižkova ulice

Hořice – Projekt Hořice-město bez bariér má za sebou rok realizace. Odstartován byl v roce 2009 a do vínku získal z evropských dotací - Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod 90 milionů korun. Za tyto finance se mají do roku 2011 postupně zrekonstruovat a zpřístupnit vstupy do veřejných objektů v centru města a upravit městská infrastruktura tak, aby handicapovaní občané měli možnost bezpečného a bezproblémového pohybu po městě. Kolik je z původního plánu splněno a jaké úpravy město ještě čekají?
V plánu vytvoření bezbariérového města jsou čtyři trasy, které jsou barevně a tematicky rozdělené. Každá trasa se pak skládá z dílčích etap, celý projekt má okolo 30 jednotlivých staveb.

Co už se stihlo realizovat?

Žlutá trasa vedoucí z náměstí Jiřího z Poděbrad až ke křižovatce u nádraží je trasou dopravní. Zatím se může město pyšnit širším chodníkem před radnicí a novým parkovištěm. V budově polikliniky je již nový výtah a vstupní dveře s automatickým otvíráním. Dále je opravena komunikace v Husově ulici a staví se nová křižovatka před nádražím.
V modré, tzv. školní trase jde o úpravu cesty v okolí ZŠ NaHabru, která bude mít i výtah jako ZŠ v Husově ulici. Nyní je hotova silnice v této lokalitě a výtahy se instalují. Předposlední, červená trasa má označení kulturní a v této části se podařilo kompletně opravit Janderovu ulici a část Riegerovy. V dětském středisku byl navíc zbudován bezbariérový vstup.
Na sídlišti Pod Lipou se dokončuje nová rampa před prodejnou Coop. V poslední části projektu - zelené odpočinkové trase je zatím hotový chodník ve Smetanových sadech. Zde bylo instalováno nové osvětlení a odpadkové koše. Nyní se kompletně buduje Žižkova ulice.
Obyvatelé města se vyrovnávají s omezeními, která tento projekt nese, různě. Hlavně velké a dlouhé rekonstrukce na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Husově ulici vzbudily podrážděné ohlasy. Například maminka s kočárkem se svěřila:,,Teď už mi stavba nevadí. Ale když rekonstruovali náměstí, tak jsem byla rozčílená, nedalo se tam s kočárkem pořádně jezdit. Měli by spíš opravit cesty na Gothardě. “ Město mamince udělá radost, protože i oprava komunikace na vrchu Gothard je plánovaná včetně instalování nových laviček kolem Obelisku.
Většina z dotazovaných občanů je ale k projektu velmi tolerantní. Jsou rádi, že se konečněv městě něco děje.
Jak se na to díváte vy?
Jsou peníze investovány dobrým směrem?
Diskutujte na www.jic insky.denik.cz/bariery