Hotelu Sever vrátili jeho tvář

Českolipský deník | 20.8.2011

Přestavba historického hotelu na kulturní centrum je před dokončením. Lidem ve Cvikově se otevře v říjnu

Cvikov – Budova na spadnutí, vymlácená okna, vytrhané podlahy, tak ještě na počátku loňského ledna vypadal proslulý hotel Sever ve Cvikově. Od té doby se jeho zchátralý vzhled díky desítkám milionům evropských peněz radikálně změnil.
Do dálky svítí nová fasáda, na níž nechybí zachované erby, štíty či zdobné hlavy. Interiéry osvětlují umělecké lustry z jablonecké Preciosy. Ze zchátralého hotelu, jemuž hrozila demolice, se vylouplo nové multifunkční kulturní centrum. První návštěvníky tu přivítají již v průběhu října.

Už chybí jen nábytek

„Stavební část je hotová, v současnosti probíhají finální práce v interiéru objektu,“ řekl místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla s tím, že radnice by měla zrekonstruovaný hotel převzít od dodavatele stavby na počátku září.
„Pro veřejnost by se měly prostory otevřít v průběhu října,“ doplnil Jaroslav Švehla. Rozlehlý historický objekt byl postaven v roce 1898 a od prvopočátku sloužila jako hotel. Do konce II. světové války se jmenoval Hotel Říšský dvůr, po válce byl přejmenován na Hotel Stalingrad a v šedesátých letech na současný název Hotel Sever. Jeho součástí bylo nejen restaurační zařízení, ale také velký sál, jenž zároveň sloužil i jako kino a několik pokojů.
Před zahájenou kompletní rekonstrukcí byl jeho stav katastrofální: rozbitá okna, vytrhané podlahy, chybělo zdobné zábradlí z velkého sálu. Zloději ukradli dokonce i dva staré těžké promítací přístroje. Cvikovská radnice objekt odkoupila od soukromého vlastníka za necelé 1,4 milionu korun před šesti lety. A začala podnikat kroky na jeho záchranu. Ta přišla za pět minut dvanáct.

Bez dotace by to nešlo

„O dotace na rekonstrukci bývalého hotelu Sever jsme žádali už v roce 2008, ale neúspěšně,“připomněl Švehla.
Bez dotace by si ale podle něj město rekonstrukci od střechy až po sklepy více než stoleté budovy dovolit nemohlo a hrozila jí demolice. Té zabránila dotace ve výši zhruba 56 milionů korun z ROP Severovýchod, na níž radnice dosáhla předloni.
Město s více než čtyřmi tisíci obyvateli tak nyní získalo společenské a kulturní centrum, které jim doposud chybělo. Plesy ve školní jídelně se tak pro Cvikováky stávají minulostí, tančit budou v důstojných prostorách velkého sálu, který plánuje město využívat i na další kulturní akce. V bývalých hotelových pokojích najdou zázemí členové místních spolků a sdružení.
„Hotel Sever vždy patřil k nejkrásnějším budovám na Českolipsku. Rekonstrukce mu měla vrátit původní tvář a myslím, že se nám to povedlo,“ dodal Švehla.

HISTORIE HOTELU SEVER: Rozlehlý historický objekt byl postaven v roce 1898 a od prvopočátku sloužila jako hotel. Do konce II. světové války se jmenoval Hotel Říšský dvůr, po válce byl přejmenován na Hotel Stalingrad a v šedesátých letech na současný název Hotel Sever. Jeho součástí bylo nejen restaurační zařízení, ale také velký sál, jenž zároveň sloužil i jako kino a několik pokojů. Před zahájenou kompletní rekonstrukcí byl jeho stav katastrofální: rozbitá okna, vytrhané podlahy, chybělo zdobné zábradlí z velkého sálu. Zloději ukradli dokonce i dva staré těžké promítací přístroje. Cvikovská radnice objekt odkoupila od soukromého vlastníka za necelých 1,4 milionů korun před šesti lety.