Hrad Svojanov je po rekonstrukci

I když se rekonstruovaný hrad otevřel návštěvníkům už počátkem března, slavnostně byl evropský projekt podpořený 23 miliony korun z ROP Severovýchod ukončen v sobotu 20. dubna.

 

Dvacet kilometrů od Poličky i Svitav a šedesát od Brna leží hrad Svojanov. Ve dne se zdá být docela obyčejný, ale hned, jak se setmí, začnou se tam dít věci…Něco o tom ví kastelán Miloš Dempír, který na hradě žije i pracuje už šestým rokem. Vyhýbá se netopýrům probuzeným ze zimního spánku, vypráví místní pověsti a skoro se zdá, že jim věří. Věřil i v proměnu hradu, v jeho rekonstrukci. A vypadá spokojeně. Protože se povedla…

 

Svojanov je jediný hrad v severovýchodních Čechách rekonstruovaný díky evropské dotaci z ROP Severovýchod. Jak si to vysvětlujete?

Svojanov je jedním z mála hradů, které nepatří státu. Před 103 lety ho koupilo Město Polička, které je, řekl bych, dobrým hospodářem. Proto jsme také mohli požádat o dotaci.

Co všechno se po rekonstrukci změnilo?

Po dvou letech jsme zahájili hradní sezónu bez lešení. Poprvé jsme pozvali návštěvníky na parkány kolem vnějšího hradebního obvodu. Jsou na nich bašty a vyhlídkové altány, čtyři objevené střílny i goticky rozčleněná zahrada. Při pěkném počasí je tam opravdu krásně. Ale to hlavní návštěvníky teprve čeká v novém prohlídkovém okruhu.

Povídejte…

Druhý okruh vede sklepením pod palácem s mučírnou. O tu je největší zájem. Osobně bych tuhle sklepní expozici klidně při návštěvě vynechal, ale lidi prostě natahování na skřipec, palečnice, dřevěné vozy pro vězně, nástroje na odkrajování kůže, židle s desítkami bodců a další mučidla lákají. Je to něco neobvyklého, takže to chápu. Ve sklepeních jsou i postavy z knížky Tajemný hrad Svojanov a nezapomínáme na pověsti.

Které části hradu se dotkla rekonstrukce nejvíce?

To se nedá přesně říct. Například na nádvoří se při stavebních pracích propadl bagr, a tak jsme objevili historickou studnu, která tu ve středověku bývala. Dokládají to prameny, ale nevěděli jsme, kde přesně. Údajně mezi dvěma vchody, ale mezi kterými? Teď už máme jasno.

 Rekonstruoval se i středověký dům zbrojnošů…

Je to památkově nejhodnotnější stavba z celého hradu. Dům sloužil jako ubikace hradní posádky. Nikdy nebyl zásadně přestavován, takže si zachoval původní fasády zdobené kvádrováním, v interiérech trámové stropy z 15. století a omítky na stěnách ze 17. století. Bývá proto srovnáván s královským palácem na Bezdězu...

 

Celý rozhovor si můžete přečíst i v aktuálním Europlanu, zpravodaji Regionální rady Severovýchod.