Hrad Svojanov se otevírá 2. března po rekonstrukci

Hrad Svojanov u Poličky se zítra, tedy v sobotu 2. března, otevře veřejnosti. Po několikaleté rekonstrukci, na níž se 23 miliony korun podílel ROP Severovýchod, zčásti i ministerstvo kultury a Pardubický kraj, budou poprvé zpřístupněny parkány podél vnějšího hradebního obvodu s baštami a vyhlídkovými altány. Návštěvníci uvidí i čtyři nově objevené střílny, čekají je i další novinky…

Hradní sezónu zahajují na Svojanově o měsíc dříve než obvykle. Po úspěšné revitalizaci objektu se otevřou dosud nepřístupné prostory. „Rekonstrukce hradu se dotkla všech jeho částí. Budovy dostaly nové střešní krytiny, fasády, péčí restaurátorů prošla okna a dveře. V interiérech byly obnoveny podlahy i omítky, prohlídkové okruhy získaly elektronické zabezpečení. Na hlavním nádvoří je červený štěrk a jeho nové dominanty tvoří centrální květinový záhon i nedávno objevená studna,“ popisuje proměnu hradu kastelán Miloš Dempír. Podle něj se rekonstrukce z památkového hlediska velmi povedla. „Uvedli jsme celý komplex do stavu z poloviny 19. století, kdy hrad získal svou empírovou přestavbou nynější podobu. Díky tomu se také liší od ostatních památkových objektů. Jenom na Svojanově se totiž zcela netradičně mísí architektura gotiky a empíru,“ uvedl kastelán.

Polovině 19. století odpovídají i nově instalované interiéry empírového paláce. Mezi exponáty patří například stará mechanická pračka, dobová toaleta nebo hrací stroj.

Zcela nově se návštěvníci projdou po terasách kolem paláce.

Druhý prohlídkový okruh vede sklepením pod palácem s mučírnou.Unikátem je goticko-renesanční dům zbrojnošů. "Tato stavba je památkově nejhodnotnější z celého hradu. Pro neobyčejně vysokou autentičnost zachování původních prvků bývá srovnávána s královským palácem na Bezdězu," řekl kastelán. Dům sloužil jako ubikace hradní posádky. Nikdy nebyl zásadně přestavován, takže si zachoval původní fasády zdobené kvádrováním, v interiérech trámové stropy z 15. století a omítky na stěnách ze 17. století.

Změnilo se i okolí hradu. „Kromě procházky hradními nádvořími, zahradou či vyhlídkovými ochozy budou letos poprvé v historii hradu otevřeny i rozsáhlé parkány lemující vnější hradební opevnění se dvěma romantickými altány v půlválcových baštách. Na hradbách pod domem zbrojnošů jsme objevili i čtyři pozdně gotické střílny,“ pokračoval Miloš Dempír.  

Výraznou změnu doznalo i předhradí - budova tak zvané ratejny a západní část bývalého poplužního dvora. Obě stavby mají novou fasádu, okna i dveře a restaurovány byly také sluneční hodiny na nádvorním průčelí. V protilehlé části předhradí vznikla nová odpočinková zóna s občerstvením, venkovním posezením, sociálním zařízením a dětským hřištěm. Před dokončením je  východní trakt poplužního dvora a hradby propojující předhradí s hradem.

V březnu bude Svojanov otevřen o víkendech, od dubna pak denně kromě pondělí.