Hradec Králové: Rekonstrukce náměstí 28. října už klepe na dveře

parlamentnilisty.cz | 31.5.2012

Už jenom pouhý měsíc dělí jednu z nejfrekventovanějších lokalit ve městě od začátku proměny, která se na dlouho zapíše do učebnic architektury.

Rekonstrukce, která potrvá zhruba rok a půl, se dotkne jak chodců, tak městské hromadné dopravy. Značná část prací by měla být financována z prostředků Evropské unie.

Nejdříve se budou stavbaři věnovat obnově silničního profilu na Dukelské třídě, v ulici S. K. Neumanna a na severním okraji náměstí 28. října. V rámci toho se stavebníci pustí do obnovy kanalizace, vodovodů a inženýrských sítí, které se nacházejí pod zemí. Teprve pak dojde na samotnou rekonstrukci náměstí 28. října, kde se Hradečané kromě obnovy inženýrských sítí dočkají i instalace nového mobiliáře. “Dukelská třída se dočká vytvoření pěší zóny s jízdními pruhy pro cyklisty. Chybět nebude ani obnova zeleně a s tím spojené vegetační úpravy a to ve všech lokalitách, kterých se rekonstrukce náměstí dotkne. Hradečané se mohou těšit na zcela novou vizáž, která pochází z pera zdejších hradeckých architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Radky Košťálové,“ dodává náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Stavba odstartuje 2. července, kdy dojde zároveň k uzavření dopravu ulic Dukelská a S. K. Neumanna pro dopravu. Bude nutné odklonit také městskou hromadnou dopravu do ulice Hořická, kterou využijí dočasně autobusové linky, Gočárova třída poslouží linkám trolejbusovým. “Zhruba letos v prosinci by už mělo být plně funkční trolejové vedení v ulici Dukelská a S. K. Neumanna a MHD zde může provizorním režimu obnovit provoz. V říjnu příštího roku by měla celá rekonstrukce finišovat a ve zmíněných ulicích dojde k posledním úpravám tak, aby o měsíc později mohla být stavba zkolaudována a mohla začít sloužit opět v plné míře Hradečanům,“ upřesňuje Jozef Čižmár z odboru rozvoje města královéhradeckého magistrátu. Hradečané však mohou nadále navštěvovat obchody či instituce veřejné správy. “Snažíme se o to, abychom i v době složité rekonstrukce tohoto prostoru umožnili občanům a návštěvníkům Hradce Králové vstup do obchodních domů Tesco a Atrium, ale i všech dalších obchodů v této lokalitě,“ objasňuje Jozef Čižmár.

Zhotovitelem rekonstrukce je “Sdružení náměstí 28. října - SOVIS - ALPINE“ a celkové náklady stavby by se měly pohybovat okolo částky 93 milionů korun, přičemž významná část bude pokryta z peněz Evropské unie.

Projekt Rekonstrukce náměstí 28. října a ulic S. K. Neumanna a Dukelská je zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města Hradec Králové “Centrum města = pól růstu a rozvoje města“, aktivita 2.1.2. Úprava exponovaných veřejných prostranství. Projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, oblast podpory 2.1 Rozvoj regionálních center.