Hradecká Galerie moderního umění získává novou tvář. Autentičtější. Práce už se přehouply do druhé poloviny

Galerie_MUHK.jpg Hradec Králové – Do druhé poloviny už se přehouply stavební úpravy hradecké Galerie moderního umění, která dostane novou tvář. Ta se bude více podobat „originálu“ a návštěvníkům nabídne lepší zázemí i nové prostory. Královéhradecký kraj má na modernizaci přislíbenu dotaci z ROP Severovýchod ve výši více než 55,6 milionů korun.

S rekonstrukcí se začalo vloni v červenci, stavebně by mělo být hotovo do poloviny září letošního roku. „Zhotoviteli se zatím daří dodržovat smluvní harmonogram stavebních prací. Jelikož se jedná o kulturní památku, musíme postupovat podle podrobných restaurátorských průzkumů a pod dohledem státní památkové péče. Spolupráce s památkáři je ale konstruktivní a bez větších rozepří. Náklady na vícepráce zatím nepřesáhly pět procent z celkové ceny, ale je nepochybné, že rozsah víceprací ještě naroste,“ upřesnil krajský radní Josef Dvořák, který je odpovědný za oblast investic.

Na podzim by tak měla být přeměna největší galerie ve městě dokonána. Podle plánů dostane původní vzhled a to jak z vnějšku, tak především ve vnitřním uspořádání. Vstupní hala, kde doposud byly běžně instalovány výstavy, se stane důstojným foyer, jako tomu bývalo v minulosti. Naopak nové prostory pro expozice vzniknou ve vyšších patrech budovy. V bočních sálech přibydou šatna, prodejna publikací anebo kavárna.