Hradecká knihovna působí v železobetonu díky hravému pojetí architekta Vávry skvěle

Královéhradečtí čtenáři se mají. V první jarní den, který letos připadl na 20. března, se jim otevřela nová knihovna města. Útulné místo vytvořil v železobetonovém skeletu nedávno ještě chátrající továrny ve Wonkově ulici architekt David Vávra. Pokud vejdete dovnitř, máte chuť hrát si, malovat, poslouchat sebe i jiné…, prostě tvořit si svůj svět, jak to umí jen čtenáři knížek. Skončila tak jedna z největších investičních akcí města Hradce Králové. Projekt dotoval 136 miliony korun Regionální operační program Severovýchod.

F. L. Věk by se tam určitě vydal. A moc by neotálel. Barvy a doladěné detaily, hravá architektura, která přiznává stáří budovy i její předchozí využití. Dostatek světla i nápadů, třeba ocelový skelet velryby na střeše dvoupatrové budovy, který v létě poroste břečťanem, to by v nové knihovně určitě objevil. Stejně jako tisíce čtenářů, kteří tu možnost, oproti němu, skutečně mají. „V ústřední půjčovně pro děti i dospělé je dnes vyrovnáno 25 tisíc svazků, na staré adrese v Tomkově ulici jich bylo o 15 tisíc méně. Čtenáři tak už nemusí na své knížky čekat, až se přivezou ze skladu,“ říká vedoucí oddělení služeb knihovny Lenka Holá. Celý objekt se během dvou let proměnil k nepoznání. Pozitivně působí zejména dětské oddělení, v němž vlastně nevíte co dřív. Prohlížet si knížky, složit auto z Merkura, kreslit ve výtvarném koutku nebo si zahrát stolní fotbal. Chce se vám usednout i na pestrobarevnou sedačku, jichž jsou v knihovně  desítky, a začíst se, zalistovat v knížkách, které jsou právě takové jako interiér sám.

Celý komplex je nazván  Centrum celoživotního vzdělávání. Kromě ústřední půjčovny pro děti a dospělé, hudebního oddělení  či zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké  v něm objevíte i literární kavárnu s výbornou zmrzlinou a domácími zákusky, evropské informační centrum Europe Direct a referenční centrum knihovny se slovníky, tiskovinami, regionálními novinami a možností získat informace o regionálních osobnostech. „Kromě této centrální budovy ve městě nadále slouží i jedenáct poboček pro děti i dospělé,“ uvádí ředitelka knihovny Barbora Čižinská.

Takže u velryby, v čítárně, v posluchárně, při autorském čtení, na koncertu nebo 27. března při slavnostním udílení výročních cen města na viděnou...