Hradecké Nové Adalbertinum hostilo seminář k IROP. Již třetí v severovýchodních Čechách

IROP_semin_____Mazal.jpg Hradec Králové – Třetí a v pořadí poslední seminář představující nový Integrovaná regionální operační program (IROP) v severovýchodních Čechách se uskutečnil na apríla v Hradci Králové. Nové Adalbertinum zaplnily desítky potenciálních žadatelů a příjemců dotací, kteří se chtěli dozvědět bližší informace k nadcházejícímu dotačnímu období. Sérii seminářů uspořádalo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Regionální radou Severovýchod. 

V každém krajském městě se tak zejména budoucí žadatelé či zpracovatelé dotačních projektů mohli dozvědět, v jakých oblastech a za jakých podmínek bude možné dotace z IROP čerpat. Semináře provázel velký zájem, jen v regionu severovýchodních Čech ho navštívilo na pět stovek zájemců. Jak hodnotí možnosti, které IROP nabízí? A připravují už nové projekty?

„Zatím je to všechno podle mě v takové neurčité rovině, kdy se mezi příjemce pouštějí různé náznaky, o co bude možné žádat. Je tam poměrně dost omezení vůči malým obcím, jejichž zájmy do prioritních os nemusí zapadat. Uvidíme, třeba se to ještě nějak vyvine a podmínky nebudou tak tvrdé. Projekty připravujeme, ale protože nejsou známé přesné podmínky výzev, je hodně těžké něco dokončit,“ říká Lenka Dvořáková ze společnosti DABONA s.r.o. „Seminář ukázal, že pro nás v IROP možnosti jsou. Jsme zvědaví na podobu programového dokumentu s konkrétními podmínkami, podle kterých bude možné žádat,“ dodává Petr Chmel z CIRI Královéhradeckého kraje.

Podle vyjádření náměstka ministryně pro místní rozvoj Zdeňka Semoráda se schválení operačních programů ze strany Evropské komise očekává nejpozději do léta. „Řídicí orgány však mohou vypisovat své výzvy k předkládání projektů ještě před schválením programů při dodržení základních kritérií schválených vládou loni na podzim,“ uvádí náměstek.

 

Informace z již uskutečněných seminářů a přehled měst v celé ČR, kam ještě zavítá, můžete najít zde