Kdo získá titul Stavby roku 2015? Ve hře jsou také stavby, k jejichž vzniku pomohly evropské peníze z ROP Severovýchod

Slavnostní otevření Bílé věže v Hradci Králové Severovýchodní Čechy – Rekordní počet přihlášek obdržela porota soutěže Stavba roku 2015. Letos o tento prestižní titul bojuje 72 staveb. Mezi nimi figuruje i rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové, na kterou město získalo dotaci více než 31 milionů korun z ROP Severovýchod. Tím však výčet nekončí. Řada projektů podpořených dotacemi z ROP Severovýchod usiluje také o krajské tituly. Navíc náchodské autobusové nádraží se může nově pyšnit titulem Dopravní stavba roku 2014. Ze 46 přihlášených ve třech kategoriích vybírala porota sedm nejlepších.

V loňském roce celorepublikové soutěže Stavba roku 2014 se mezi patnáct finalistů probojovaly hned tři projekty, které mohly vzniknout díky evropským penězům z ROP Severovýchod. Prestižní ocenění chtěly získat lanová dráha na Sněžku, která prošla kompletní rekonstrukcí, Hotel Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují a také liberecké lázně, které se proměnily v Oblastní libereckou galerii. Na pomyslný nejvyšší stupínek se nakonec mezi pětici oceněných vyšplhala lanovka na Sněžku. Letos by ráda stejný úspěch zopakovala Bílá věž v Hradci Králové. „Je to stavba, která patří k těm, kde si sami lidé mohou ověřit, že evropské dotace mají smysl a mnohdy pomáhají změnit místa, která by jinak dál chátrala. V případě Bílé věže se navíc díky šikovnému týmu architektů a dalších realizátorů podařilo skloubit historické prvky s moderní formou prezentace,“uvedla Lenka Vašátková, která je pověřena řízením Úřadu Regionální rady Severovýchod.

Dominanta Hradce Králové sice na první pohled může někomu připadat téměř beze změny, stačí se však lépe podívat a zavítat do útrob této významné památky. Změny jsou obrovské. „Bude to úplně jiný pocit,“ sliboval ještě před otevřením architekt Jaromír Chmelík, který na proměně Bílé věže pracoval. Kdo už stihl vystoupat na ochoz, z něhož se naskytne úchvatný pohled na celé město a okolí, dá mu zapravdu. Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stane skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

To v letošních krajských kláních o stavbu roku je projektů s přispěním dotace z ROP Severovýchod oproti předchozím letům nebývalé množství. 

Více se dozvíte v celém znění tiskové zprávy zde.