Kosatec oslavil půl roku a už se chystá překonat světový rekord

Chrudimský deník | 6.3.2012

Zájemci si včera mohli vyzkoušet práci v dílnách a zažít pocity handicapovaných na vozíku

Pardubice – Integrační centrum sociálních aktivit Kosatec v Pardubicích slaví půl roku od svého slavnostního otevření veřejnosti. Při této příležitosti byl včera po celý den připraven pestrý program.

Korálkiáda má překonat rekord

Jednou z aktivit, na níž se veřejnost mohla podílet, bylo navlékání korálků pro Korálkiádu, kterou Česká abylimpijská asociace organizuje spolu s portálem pro kreativní lidi www.potvor.cz.
Veškeré nasbírané a navlečené korálky budou spojeny v době konání 20. národní abilympiády 26. května v Pardubicích. „Korálky následně změříme a pokusíme se o zápis do Guinessovy knihy rekordů,“ sdělil mluvčí České abilympijské asociace Filip Novotný.
Korálky se sbírají po celé republice a podle slov Filipa Novotného se již délka navlečených korálků blíží překonaní rekordu. „Český rekord je 317 metrů, ten světový činí 1759 metrů, my máme podle odhadu již více než 1500 metrů,“ prohlásil Filip Novotný.
S nápadem sbírat korálky přišla Klára Noworytová (na snímku vlevo) z portálu www.potvor.cz.
„Nápad se zrodil při jedné soukromé návštěvě ústavu, kdy jsem se rozhodla, že se pokusím pro handicapované něco udělat. Vím, že ústavy podporují tvořivost, a ta je hlavní náplní i webových stránek www.potvor.cz. Napadlo mne, že bychom díky portálu, který může oslovit celou republiku, mohli získat velké množství korálků, které by ústavy mohly využít,“ vysvětlila Klára Noworytová.
Po oficiálním změření délky navlečené řady korálků dostane veškeré nasbírané korálky Česká abilympijská asociace, vybrané chráněné dílny a ústavy pro zdravotně postižené. Navlékání korálků v Kosatci se zúčastnil také náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek.
„O Kosatec se zajímám od jeho počátku. Dříve jsem působil v regionální radě Severovýchod, sledoval jsem tak projekt spíše z druhé strany jeho realizace, nyní mne z pozice představitele města zajímá, jak se ho podařilo uvést do života. Myslím, že se to povedlo skvěle. Moc rád sem chodím, snažím se pomoci, a také si užívám atmosféru, která tady panuje,“ prohlásil Jiří Rozinek.
„Do budoucna bych chtěl Kosatci popřát, aby se splnilo to, co si jeho tým předsevzal. A také, aby problémů, které se vyskytnou, bylo co nejméně,“ dodal Jiří Rozinek.

Zažili pocity jízdy na vozíku

Zájemci si včera rovněž mohli vyzkoušet práci v keramické, výtvarné, šicí a truhlářské dílně či zažít pocity tělesně handicapovaných při jízdě na vozíku.
Organizátoři představili i jednu z disciplín národní abilympiády – pletení z papírových ruliček. Stejně jako ostatní aktivity si návštěvníci Kosatce mohli vyzkoušet i tuto disciplínu.
O zábavu se postarali klienti denního stacionáře Mirea z Nemošic a denního stacionáře Slunečnice z Pardubic, kteří připravili působivá vystoupení.