Kostelec chce mít vlastní polikliniku. V šatlavě

Mladá fronta DNES | 1.11.2011

Radní v Kostelci nad Orlicí uvažují o tom, že ve městě zřídí městskou polikliniku. Vznikla by rekonstrukcí jednoho z domů u náměstí. Jestli ke stavbě dojde, záleží na tom, zda radnice získá dotaci.

KOSTELEC NAD ORLICÍ Vedení kostelecké radnice se zabývá tím, zda nechá zrekonstruovat městský objekt bývalé šatlavy.
Po opravách by tam mohli najít zázemí kostelečtí lékaři. Obyvatelé by je našli na jednom místě a nemuseli za nimi docházet po celém městě. Část lékařů se netají, že by tam sídlila ráda.
„Budova by po rekonstrukci sloužila jako městské zdravotnické zařízení. Lékaři v Kostelci totiž trpí nedostatkem místa, tak bychom je rádi shromáždili do jedné budovy. Shodou okolností je vypsána výzva na žádosti o dotace z regionálního operačního programu určená na zdravotnictví. Budeme o ni žádat, protože by pokryla asi pětaosmdesát procent nákladů,“ řekl kostelecký starosta Jiří Bartoš (SNK-ED).
Město se lékařů předběžně tázalo. „Udělali jsme si menší průzkum a zájem o prostory projevili už nejméně tři lékaři,“ dodal starosta. Kolik lékařů by v objektu našlo zázemí, je zatím otázkou. Město totiž pro rekonstrukci veškeré podklady teprve připravuje. Zatím není znám ani odhad, kolik by úpravy stály.
„Rádi bychom se vešli do deseti milionů korun,“ uvedl starosta.
Bez dotace by radnice k úpravám stavby z vlastních peněz přistoupila zřejmě v případě potřeby až někdy v budoucnu.
Budova bývalé šatlavy je u městského úřadu za klubem Rabštejn v centru Kostelce u Palackého náměstí. V přízemí tam už několik let funguje ordinace dětské lékařky. Pro ni se vminulosti udělala drobná rekonstrukce prostor, které využívá. Dále prostory v budově využívá městský úřad pro vlastní potřeby. Další se pronajímají firmám a soukromým osobám.
Regionální operační program Severovýchod, který vyplácí dotace z Evropské unie v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji, chce dát na opravy objektů zdravotnictví, sociálních služeb a škol 464 milionů korun. Zájemci o dotace mohou své projekty podávat od 17. října do konce ledna příštího roku.