Kralicko

Lyžování

Na Kralicku leží dosud ne zcela známá lyžařská střediska, která si ovšem v posledních letech i díky evropským dotacím získávají stále větší popularitu – Čenkovice, Červená Voda a Dolní Morava.

 

Buková hora, Čenkovice - Pod Bukovou horou se nacházejí dva lyžařské areály. Větší a známější skiareal_bukova_hora_cenkovice_0005.jpgje v Čenkovicích, který se profiluje jako středisko pro rodinné lyžování. Přímo na Bukové hoře je několik sjezdovek pro náročnější lyžaře, kteří od sezony 2011/2012 mohou využít moderní dvousedačkovou lanovku s nástupním pásem a pohyblivým dopravníkem postavenou díky dotaci z ROP  Severovýchod (foto). Čenkovice disponují také dobře vybaveným a udržovaným snow parkem. Protější jižní svah je mírnější a nabízí vyžití méně zkušeným lyžařům nebo těm, kteří se chtějí trochu prohřát sluníčkem. Novinkou je dětský vlek, rovněž výstup projektu podpořeného evropskými dotacemi. Zábavou, která si získává na horách stále větší oblibu, je snowtubing – jízda sněhovým tobogánem na speciálních duších. Tu můžete vyzkoušet právě na jižním svahu.  

Buková hora, Červená Voda - 02_airshots.cz_wallpaper4x3.jpgZcela nový areál teprve nedávno vyrostl na druhé straně Bukové hory v Červené Vodě (foto areálu). I na jeho výstavbě se podílel ROP Severovýchod. Téměř dvoukilometrová sjezdovka s převýšením 400 metrů střídá prudká klesání s pozvolnými širokými úseky, na kterých si můžete vyzkoušet dlouhé carvingové oblouky. Kromě parkoviště, úschovny lyží, skiservisu či restaurace je samozřejmostí také čtyřsedačková lanovka.

 

Dolní Morava - DSC_0144.jpgObří středisko srovnatelné se Svatým Petrem ve Špindlerově Mlýně bylo dokončeno na Dolní Moravě. Vznikl zde komplex turistických služeb pro celoroční vyžití, na své si ale přijdou především lyžaři. Dvě moderní čtyřsedačkové lanovky výrazně zrychlily přepravu turistů, svah pod Slamníkem skýtá dlouhé prudké sjezdovky (takzvané "Áčkoje" je údajně nejprudší sjezdovka v republice), naopak nová široká sjezdovka U Slona je vhodná pro méně zdatné lyžaře. Postupně se zde rozšiřují i ubytovací kapacity.

 

informacni_centrum_suchy_vrch_0001.jpgBuková hor, Suchý vrch - Na červenovodském sedle se nachází lyžařská běžecká oblast Buková hora – Suchý vrch. Jeden z projektů ROP SV se zaměřil na rozvinutí upravovaných běžeckých stop, které v sezóně využívá až 25 000 lyžařů. Výsledkem je vybudované sociální zázemí v místě nástupu do stop a modernizované informační centrum (foto zde). 

 

 

Další lyžování na Pardubicku - Kopcovitý terén Pardubického kraje skýtá také místa pro zimní vyžití a nemusí se jednat přímo o horská střediska. Sjezdovky v Hlinsku, Jablonném nad Orlicí, areály v Českých Petrovicích a Mladkově na Kralicku nebo svahy v Pastvinách či Dlouhoňovicích u Žamberka – to jsou jen některá z dalších míst na Pardubicku, kam si můžete v zimě zajet. Například Česká Třebová nabízí 800 metrů dlouhou sjezdovku pro zdatné lyžaře i stometrový mírný svah pro děti a začátečníky. Funguje zde i lyžařská škola. Podobné podmínky, i když v menším měřítku, naleznete doslova za kopcem v Přívratě. Pokud bydlíte poblíž, máte příležitost jít se sklouznout klidně odpoledne po práci. Ideální místo pro děti. Okolní lesy navíc poskytují skvělé podmínky pro běžky. Desítky kilometrů stop, které jsou na některých úsecích strojově upravované, křižují nenáročný terén po mnoha značených trasách. Vyhledávanými zastávkami jsou především chaty na Kozlovském kopci nad Českou Třebovou nebo na Andrlově chlumu nad Ústím nad Orlicí.

Turistika

centrum turistickeho ruchu_dolni morava_0015_2.jpgDolní Morava neláká pouze příznivce zimních sportů, ale turisté, cyklisté a rekreanti si zde na své přijdou i v letní sezoně. Komplexní centrum, které pod Králickým Sněžníkem vzniklo, nabízí více než kilometrovou bobovou dráhu, lanové centrum a další adrenalinové aktivity. Od 1. srpna 2012 se můžete ubytovat v luxusním hotelu Vista.

 

   

chata3.jpgV přírodním parku Suchý vrch a Buková hora se nachází množství turistických stezek i cyklotras. Jako základnu na výlety mohou návštěvníci od léta 2012 znovu využívat populární chatu na 995 m vysokém Suchém Vrchu, která se po požáru po devíti letech znovu otevřela veřejnosti.

 

 

Vojenská muzea

Vojenske_muzeum_Kraliky_0003.JPGPatříte-li mezi fanoušky válečné historie, málokteré místo v Čechách je v tomto ohledu zajímavější než Kralicko. Výlet po komplexu objektů pevnostního opevnění zakončete ve Vojenském muzeu v Králíkách (fotky zde). Nové muzeum vzniklo také v dělostřelecké tvrzi Hůrka (fotky zde).