Krkonoše

Turistika

rozhledna.jpgMěsto Pec pod Sněžkou vystavělo pro návštěvníky východních Krkonoš novou rozhlednu na Hnědém vrchu u horní stanice lanové dráhy. Rozhledna má trojúhelníkovou podstavu, základ je tvořen z nehoblovaných klád. Poslední patro rozhledny a střecha jsou podepřeny třemi ocelovými nosníky. Ze sedmadvaceti metrů si mohou návštěvníci prohlédnout panorama Sněžky, Javoru, centra Pece a celé údolí až k Velké Úpě. Rozhledna je zdarma přístupná od 9 do16 hodin, a to každý den.  

Lanovka na Sněžku zůstane v provozu až do konce července 2012. Pak se po téměř šedesátileté službě zastaví a do jara 2014 bude nejvyšší hora České republiky dostupná jen pěším. Poté se rozjede nová lanovka s uzavřenými čtyřmístnými kabinkami dotovaná bezmála 250 miliony korun z ROP Severovýchod.

Lyžování

Pec pod Sněžkou

Ski areál v Peci pod Sněžkou atakují lyžaři kvůli 17 kilometrům upravených běžeckých tratí a 12 sjezdovkám, z nichž je jedna černá, osm červených a tři modré. Kromě deseti vleků tu slouží také jedna lanovka, jíž se dostanete na Hnědý vrch. Na jeho vrcholu stojí nejvyšší krkonošská rozhledna vysoká 27 metrů. Její výstavbu spolufinancovaly evropské fondy prostřednictvím ROP Severovýchod. Zimní  novinkou Pece pod Sněžkou je karta hosta. Také tento projekt byl více než 1,8 miliony korun podpořen z ROP Severovýchod. Od 1. prosince se tak hostům ubytovaným v Peci pod Sněžkou nabízí díky jediné magnetické kartě řada slev a bonusů. Majiteli například o deset procent zlevní jízdné ve ski areálu. Pokud budete chtít během pobytu také relaxovat, můžete si v hotelu Horizont postaveném na úpatí Sněžky zaplavat v bazénu s protiproudem (večerní vstup za 180 Kč), využít saunu či solárium, zajít do posilovny, na masáž nebo si zahrát kuželky.

Během hlavní sezóny se bezplatně dostanete ski busem do lyžařského areálu v Janských Lázních. Jízdní řád a spoje včetně dalších detailů naleznete na www.janskelazne.cz.

Ski_park_Mlad___Buky.JPGMladé Buky

Ski park Mladé Buky leží ve východních Krkonoších necelé tři kilometry od Svobody nad Úpou. Areál s 5,1 kilometry sjezdových tratí obsluhuje sedm vleků a  třísedačková lanovka. Na své si ve snow parku přijdou snowboardisté a freestylisté. Dětem i začátečníkům je k dispozici oddělený dětský park s pojízdným kobercem, lanovým vlekem, figurkami atd. Kdo má rád adrenalin, využije 1520 metrů dlouhou celoročně využívanou bobovou dráhu Berta s více než kilometrovým sjezdem. V provozu je od letošního září s tím, že se postavila díky 25,5 milionové dotaci z ROP Severovýchod.

Herlíkovice

Vydáte-li se z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna, za necelé čtyři kilometry narazíte na Herlíkovice. Tamější areál s 12,4 kilometry různě obtížných sjezdových tratí,  měřenou slalomovou tratí, kterou postavil Tomáš Bank, bratr a trenér nejlepšího českého sjezdaře současnosti, dětským parkem, vše s obsluhou dvou  čyřsedačkových lanovek a sedmi vleků, je z 90 procent zasněžován. Sněžná děla a zasněžovací věže byly pořízeny z dotace ROP Severovýchod přesahující 4,6 milionů korun. Do Herlíkovic se zdarma dostanete ski busem, linky jsou ke stažení na www.snowhill.cz. Letos v Herlíkovicích rozšířili stávající dětský park s pojízdným kobercem, kolotočem a dalšími prvky. Zábavou může být snowtubing, tedy sjezd ze svahu dolů v připraveném sněhovém korytě pomocí vzduchem naplněné duše. Pro náročné tu provozují skicrossovou dráhu s boulemi a skoky.

Prkenný Důl

Středisko Prkenný Důl v Žacléři vnímané jako rodinný ski park bylo vybudováno před čtrnácti lety pro začínající a mírně pokročilé lyžaře, rodiny, školy a výcvikové skupiny. Doplňuje tak sousední větší areál Arrakis. Lyžuje se na sto metrů široké stráni, která je rozdělena na dvě sjezdovky, mezi nimiž vede další trať pro lehký skicross. Také zde provozují večerní lyžování, a to i na dětské sjezdovce. Areál byl díky dotaci z ROP S everovýchod přesahující 28 milionů korun modernizován, a tak v něm už třetí sezonu slouží nová lanovka a dětské výukové hřiště s atrakcemi, pohyblivým pásem a lanovým vlekem. K aktivnímu odpočinku se návštěvníkům nabízí nové fitness či wellness klub.