Kuks je znovu v plné kráse. Poprvé své dveře otevře také nové informační centrum

Slavnostní otevření Hospitálu Kuks a dalších rekonstruova... Kuks – Malá víska v podhůří Krkonoš patří mezi obcemi v Královéhradeckém kraji k unikátům. A to nejen množstvím zajímavostí a pamětihodností, které jsou tady k vidění. Kuks se stal obcí, do níž z ROP Severovýchod přišlo, anebo ještě přijde, více než 120 milionů korun. Kde všude jsou tyto peníze vidět, se mohou lidé přesvědčit na vlastní oči již o nadcházejícím víkendu. To bude poprvé po bezmála dvou letech zpřístupněn komplex Hospitálu Kuks. 

Slavnostního otevření, které se konalo již v pondělí 23. března, se zúčastnila řada významných hostů v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem kultury Danielem Hermanem. Nechyběli však ani zástupci všech, kteří se na náročném procesu obnovy nejen hospitálu, ale i dalších budov a prostranství v obci podíleli.  „Pod hlavičkou revitalizace Kuksu bylo realizováno hned několik projektů. Tím největším byla revitalizace Hospitálu Kuks, přičemž se určitě shodneme, že tato památka si to zasloužila. Nicméně na druhém břehu Labe se zrodilo hned několik samostatných projektů. Během tří let jsme tak společně s dalšími partnery zvládli v obci zásadní investici za více než 500 milionů korun. Naše snažení ale zdaleka nekončí. Toto místo si zaslouží ještě mnoho péče a věřím, že se tady znovu potkáme,“ uvedl Jiří Beran, starosta Kuksu na úvod slavnostního otevření celého areálu.

Přestože největší díl evropských dotací zamířil právě do rekonstrukce Hospitálu a poskytovatelem se stal Integrovaný operační program (IOP), řada dalších turistických zajímavostí mohla vzniknout díky ROP Severovýchod. Poprvé budou moci návštěvníci zavítat do opraveného bývalého lázeňského domu, který dřív sloužil jako oblíbená hospůdka U Prďoly. Dnes je to především výstavní sál a víceúčelové multimediální prostory, které budou sloužit pro pořádání přednášek a dalších akcí. Rodiče zase zajisté ocení i dětský koutek, kde se budou jejich ratolesti cítit ve svém živlu. V druhé sousední budově, kterou je Jeschkeho vila, vzniklo po kompletní rekonstrukci informační centrum, jenž v Kuksu zatím chybělo. V horním patře pak turistům budou sloužit dva apartmány. Tady pomohla dotace bezmála 28 milionů korun.

„Často se diskutuje, zda byly peníze z evropských fondů použity správným způsobem, a tady jsme na místě, kde se to podle mého názoru podařilo smysluplně a velmi potřebně,“ doplnil premiér Bohuslav Sobotka.

Celé znění tiskové zprávy, v níž naleznete přehled všech projektů, díky nimž se Kuks proměnil, najdete zde.