Letiště bude lepší. Za 280 milionů

Mladá fronta DNES | 18.12.2010

PARDUBICE Pardubické letiště bude bezpečnější. Na svou proměnu dostane 279 milionů korun.
Rozhodli o tom včera členové takzvaného Výboru Regionální rady NUTS II Severovýchod, který zahrnuje také Královéhradecký a Liberecký kraj. Je to úspěch i proto, že o konkurenčním projektu vylepšení sousedního letiště v Hradci Králové nebyla vůbec řeč. Podle daných pravidel mášanci získat evropskou dotaci touto cestou pouze jediné letiště na území tří krajů.
Slibovaného terminálu se ovšem cestující zatím nedočkají, na to by přiklepnutá evropská dotace nestačila. Peníze půjdou hlavně do asfaltu: vznikne technický dvůr, sklad pohonných hmot, rozšíří se spojovací dráhy a odbavovací plochy. „Díky novým drahám bude letiště moci bezpečně odbavovat přilétající letouny a bezpečně je dostávat zpět na vzletovou dráhu tak, aby se nemusely konfliktně vracet do protisměru proti jiným letadlům,“ řekl šéf společnosti East Bohemian Airport Jan Andrlík.
Další část peněz využije letiště na vybudování zásobníku pohonných hmot, aby se - jako se už stalo v případě obrovského letadla Ruslan - nemuselo po celé republice shánět naráz 70 tun paliva. Také tím by měla stoupnout důvěra v letiště u leteckých společností.
„Pro cestující bude tato investice důležitá hlavně v tom, že letadla budou obsloužena moderním způsobem, bezpečně a rychle, průletový čas naším letištěm se zrychlí. Také okolí letiště bude vypadat lépe, ale dokud se nepostaví nový terminál, tak si cestující nových úprav na letišti ještě tolik neužijí,“ řekl Andrlík. »
Na terminál zatím peníze nejsou, bude stát 320 až 350 milionů korun. Jeho stavbou chce společnost EBA zvýšit kapacitu letiště na 250 tisíc cestujících ročně. Loni letiště přepravilo přibližně 47 tisíc pasažérů, letos by to mělo být kolem 62 tisíc cestujících. Ředitel Andrlík soudí, že narůstající trend vydrží a že počet cestujících poroste hlavně po obnovení dříve pravidelných linek zMoskvy a z Petrohradu.
Modernizace letiště začne na jaře příštího roku. Práce si ale vyžádají jeho několikatýdenní odstávku, kdy se odsud na dovolenou z Pardubic nikdo nedostane.
Změna se také neobejde bez souhlasu armády. Všechny práce by měly být dokončeny v polovině roku 2012.
Z evropských dotací dostane letiště 214 milionů korun, na dalším financování by se měly podílet město Pardubice a Pardubický kraj. Obvyklých 7,5 procenta příspěvku od státu není jistých, protože vláda šetří a nechce na evropské projekty přispívat.
Včerejší zasedání zastupitelů tří krajů bylo výjimečné v tom, že jeho členové nemuseli vytáhnout paty z krajských úřadů - hlasovalo se pomocí videokonference.
Foto popis| Na nový terminál pro letiště bude potřeba sehnat ještě více než jednou tak velkou sumu.